Wigilia dniem wolnym od pracy od 2025 roku
Za nowelizacją wprowadzającą Wigilię jako dzień wolny od pracy głosowało 403 posłów. Przeciw było 10, wstrzymało się 12. Sejm odrzucił również poprawki PiS i Lewicy, które wprowadzały wolną Wigilię już od 24 grudnia 2024 roku.
Projekt Lewicy ustanawiał Wigilię jako dzień wolny dla wszystkich pracowników, także pracowników placówek handlowych, którzy teraz mogą pracować 24 grudnia maksymalnie do godziny 14:00, co wynika z ustawy o o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta.
W trakcie prac połączonych komisji gospodarki i rozwoju oraz polityki społecznej i rodziny ustawy dodano poprawki Koalicji Obywatelskiej, które postanawiają, że trzy niedziele przed Wigilią będą handlowe. Mimo dosyć ostrej dyskusji w Sejmie, projekt zyskał poparcie wraz z poprawką.
Teraz projekt zostanie skierowany do Senatu, a jeśli przejdzie przez drugą izbę parlamentu, trafi na biurko prezydenta.
Związki zawodowe negatywnie oceniają wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych
Prezes Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski ocenił w rozmowie z PAP, że trzecia handlowa niedziela w grudniu jest rozwiązaniem kontrowersyjnym.
- Ten pomysł mi się nie podoba. To jest projekt dotyczący wolnej Wigilii - dnia, który jest szczególny dla tysięcy rodzin w Polsce. To jest dzień, który powinien być dla rodzin, dzień spokoju i odpoczynku, oczywiście tam, gdzie nie trzeba pracować. Natomiast nie podoba mi się takie trochę handlowanie tym pomysłem i wrzucanie na ostatnią chwilę rozwiązań, które mają, mówiąc brzydko, dokręcić śrubę pracownikom - ocenił Ostrowski.
Z kolei zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Bartłomiej Mickiewicz stwierdził, że pomysł wprowadzenia wolnej Wigilii jest potrzebny, gdyż wiele zakładów pracy i tak daje wtedy wolne. Jak jednak podkreślił, od wielu lat związki walczyły o wolne niedziele, dlatego nie zgadzają się z dodatkowym dniem wolnym w zamian za pracującą niedzielę.