Zysk gospodarczy Polski z obecności w UE w latach 2004-20 wynosi prawie 2 mld zł

i

Autor: pixabay Zysk gospodarczy Polski z obecności w UE w latach 2004-20 wynosi prawie 2 mld zł

Wstrzymanie pieniędzy z Unii Europejskiej. Nie będzie Polskiego Ładu, emerytury bez podatku

2021-10-08 10:15

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. nadrzędności prawa krajowego nad unijnym przywrócił w debacie publicznej kwestię tzw. Polexitu. Premier Mateusz Morawiecki zapewnił we wpisie na Facebooku, że wejście Polski i krajów Europy Środkowej do Unii Europejskiej to "jedno z najważniejszych wydarzeń ostatnich dziesięcioleci". "Miejsce Polski jest i będzie w europejskiej rodzinie narodów" - napisał premier. Co natomiast oznaczałoby wstrzymanie pieniędzy z Unii Europejskiej? Co z Krajowym Planem Odbudowy, który miał być zasilony z unijnego Funduszu Odbudowy? Co to oznacza dla Polskiego Ładu, który ma kosztować ponad 72 mld zł rocznie?

Na lipcowym posiedzeniu w 2020 r. przywódcy UE uzgodnili budżet całkowity na lata 2021-2027 w wysokości 1,8 bln EUR. Celem pakietu - pomoc w odbudowie Europy po pandemii COVID-19. W ramach tego budżetu Polska dostanie 770 mld złotych. Unia we wrześniu wstrzymała natomiast wypłatę Polsce 57 mld euro w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Wiązało się to m.in. ze sporem pomiędzy Warszawą, a Brukselą o sądownictwo.

Po ogłoszonym wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. nadrzędności prawa krajowego nad unijnym Komisja Europejska wydała komunikat. "Komisja podtrzymuje i potwierdza podstawowe zasady porządku prawnego Unii, a mianowicie, że: prawo UE ma pierwszeństwo przed prawem krajowym, w tym przepisami konstytucyjnymi; wszystkie orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE są wiążące dla wszystkich organów państw członkowskich, w tym sądów krajowych" - czytamy. KE dodała też, że "nie zawaha się skorzystać z uprawnień przysługujących jej na mocy Traktatów w celu ochrony jednolitego stosowania i integralności prawa Unii".

Pracodawca dopytuje pracowników o szczepienia na COVID-19. Czy ma do tego prawo?

Kongres 590 2021: Przymusowe wywłaszczenie pod budowę CPK? Prezes spółki wyjaśnia

Krajowy Plan Odbudowy, ma być zasilony z unijnego Funduszu Odbudowy. Co to oznacza dla Polskiego Ładu, który ma kosztować ponad 72 mld zł rocznie? Zdaniem prawnika Artura Nowaka-Fara w rozmowie z portalem Money.pl patrzymy na czarny scenariusz. - Pieniądze najprawdopodobniej nie zostaną nam wypłacone - stwierdził.

Premier Morawiecki we wpisie na Facebooku zapewnił natomiast, że miejsce Polski "jest i będzie w europejskiej rodzinie narodów".

Sonda
Uważasz, że czeka nas Polexit?

Gdyby natomiast pieniądze rzeczywiście nie zostały wypłacone, wówczas można przypuszczać, że pod znakiem zapytania stanęłaby kwestia m.in. emerytury bez podatku - jednej ze sztandarowych reform Polskiego Ładu. Jak czytamy na stronie gov.pl na reformie zyskuje niemal 18 mln podatników, w tym ok. 8 mln emerytów i rencistów. Projekt przepisów zakłada bowiem, że od emerytury i renty do 2500 zł miesięcznie nie będzie odprowadzany podatek dochodowy.

QUIZ: "Przeboje kinowe PRL". Pamiętasz te kultowe filmy? Sprawdź!

Najnowsze