Owsiak prosi o pomoc Rydzyka

i

Autor: Paweł Skraba

Wszystkie biznesy o. Rydzyka. Zobacz, na czym zbił majątek

2017-02-20 12:18

Ojciec Tadeusz Rydzyk jest postacią, która wzbudza kontrowersje od wielu lat. Dziś (20 II) oliwy do ognia dodał „Wprost”, publikując tekst o majątku toruńskiego redemptorysty. Według tygodnika, o. Rydzyk w 2015 r. zainkasował przychody w kwocie ok. 56 mln zł. Koniecznie trzeba tu zaznaczyć, że zakonnik oficjalnie - zgodnie ze złożonymi ślubami ubóstwa - nie posiada nic. Dochody czerpią za to instytucje, z którymi jest związany. Wyjaśniamy, o jakie podmioty chodzi.

„Wprost” przygotował swoje wyliczenia w oparciu o sprawozdania finansowe biznesów związanych z Rydzykiem za rok 2015. Wycenił imperium zakonnika, używając tej samej metodologii, którą stosuje podczas sporządzania rankingu 100 najbogatszych Polaków. „Po odliczeniu wszystkiego wychodzi, że w 2015 r. Rydzyk zainkasował ok. 56 mln zł. (…) Gdyby 11 mln zysku netto wypracowane przez biznesy o. Tadeusza zestawić z wynikami spółek z podobnej branży, majątek zakonnika wyniósłby 339 mln zł. Redemptorysta trafiłby wtedy na 83. miejsce listy 100 najbogatszych Polaków „Wprost”. Tuż za założycielem Optimusa Romanem Kluską, a przed twórca „Wiedźmina” Michałem Kicińskim” - czytamy w tygodniku.

ZOBACZ TEŻ: Ile zarabia o. Tadeusz Rydzyk? Oficjalnie 1,5 tys. zł. Nieoficjalnie jest milionerem

Jak podkreśla „Wprost”, najważniejszym biznesem o. Rydzyka jest Radio Maryja, które formalnie należy do zakonu redemptorystów. Co ciekawe, nie jest jednak najbardziej dochodowe - jako nadawca publiczny nie może emitować reklam, a więc utrzymuje się z danin słuchaczy. A jego słuchalność systematycznie spada. Szacuje się, że rozgłośnia rocznie przynosi od 2,5 mln do kilkunastu milionów zł. Jak podaje „Wprost”, gigantycznych pieniędzy nie przynosi również TV Trwam. Ze sprzedaży zestawów satelitarnych dostawała rocznie 2-3 mln zł, a w pierwszym roku istnienia widzowie ofiarowali jej ok. 5 mln zł.

To jednak nie wszystko. Do tego dochodzą kolejne biznesy – m.in. gazeta „Nasz Dziennik”, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, siec komórkowa W Naszej Rodzinie, wydawnictwo i księgarnie. Te związane są z fundacją Nasza Przyszłość – Rydzyk zasiada w jej radzie programowej (przychód – 4,3 mln zł, zysk – 3,5 mln zł). Duże pieniądze (nawet ok. 44 mln zł przychodu i 7,2 mln zł zysku) przynosi również fundacja Lux Veritatis, której Rydzyk jest fundatorem i prezesem. Do jej zadań należy enigmatyczne wspieranie Kościoła katolickiego w głoszeniu dobrej nowiny. Do tego dochodzą spółki Bonum i Scala (łącznie 210 tys. zł zysku).

ZOBACZ TEŻ: 700 tys. zł z MSZ dla szkoły ojca Rydzyka

Według „Wprost”, istniejące biznesy nie wystarczają o. Tadeuszowi Rydzykowi. Na fali sukcesu filmu „Zerwany kłos”, który kosztował 550 tys. zł i niedawno wszedł do kin, redemptorysta myśli ponoś o założeniu katolickiej wytwórni filmowej. Tygodnik wyraźnie jednak podkreśla, że mimo iż biznesy o. Rydzyka są niesamowicie zyskowne, to on sam, zgodnie ze ślubami ubóstwa, żyje bardzo skromnie. Nie ma helikopterów, ani luksusowych aut i mieszka w klasztornej celi. A wszystkie dochody z jego przedsięwzięć idą na ich rozbudowę.

Źródła: „Wprost”, luxveritatis.pl, fnp.pl

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze