Ile zarabia o. Tadeusz Rydzyk? Oficjalnie 1,5 tys. zł. Nieoficjalnie jest milionerem

2015-05-15 21:00
Ojciec Tadeusz Rydzyk
Autor: Piotr Grzybowski

Pensja toruńskiego duchownego wynosi jedynie 1,5 tys. zł. Pobiera ją jako wykładowca założonej przez siebie Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. Jednak jest wożony luksusowymi samochodami, wakacje spędza na wyspach kanaryjskich i bywa w luksusowych miejscach. Majątek o. Tadeusza Rydzyka jest szacowany na prawie 300 mln zł!

Skąd zatem bierze się fortuna zgromadzona przez toruńskiego redemptorystę? Głównym źródłem finansowania są sami wierni, nie tylko z Polski. Rydzyk ma rzeszę oddanych słuchaczy i widzów, którzy chętnie dzielą się z nim swoimi pieniędzmi. Nie ma szacunków jakie kwoty wierni przekazują na rzecz Rydzyka, ale o skali tego zjawiska mogliśmy się przekonać na filmie z zeszłorocznych urodzin Radia Maryja na którym widać jak wierni oblegali swojego idola przekazując mu setki kopert.

Sprawdź koniecznie: Ile zarabiają duchowni? Prawda o zarobkach w polskim kościele

Oficjalnie jednak na konto Rydzyka miesięcznie wpływa jedynie 1,5 tys. zł. Sprawa zarobków właściciela Radia Maryja i TV Trwam wypłynęła przy okazji grzywny i kosztów sądowych, które miał pokryć po przegranym procesie. Okazuje się, że jego wynagrodzenie jest wolne od potrąceń. Egzekucji podlega wynagrodzenie powyżej 1,5 tys. zł.

Za redemptorystę pieniądze wpłaciła posłanka PiS Anna Sobecka. Rydzyk został ukarany kwotą 4755 zł za nielegalne prowadzenie zbiórki pieniędzy. Duchowny utrzymuje, że nie posiada majątku, gdyż należy on do zgromadzenia redemptorystów. Sam zainteresowany na antenie toruńskiej rozgłośni zdradził, że nie myśli płacić żadnej kary, bo "to było bezprawie".

W praktyce Rydzyk jest współzałożycielem fundacji Lux Veritatis, na której opiera się funkcjonowanie Radia Maryja i TV Trwam. Należy do niej też operator usług telefonicznych W naszej Rodzinie. Fundacja za rządów PiS otrzymała również pozwolenie geologiczne prace poszukiwawcze energii geotermalnej.

Przychody fundacji – do jakich dotarła "Gazeta Wyborcza", w latach 2008-2010 miały wynosić odpowiednio 10,7, 16,4 i 14,6 mln zł. Zysk netto fundacji w 2010 roku to ok. 3,4 mln zł. Sama telewizja czy radio Rydzyka nie przeznacza wielkich pieniądzy na swoich pracowników. Większość z nich pracuje dobrowolnie i charytatywnie. Na etatach jest tam niewiele osób. Sam zakonnik przekonuje, że utrzymywanie telewizji i radia kosztuje go fortunę.

Zobacz również: 3003 zł - tyle przeciętny Polak zarabia na rękę. Aktualna wysokość średniej krajowej

- Proszę sobie wyobrazić, co i ile może kosztować, by głos Radia Maryja i obraz Telewizji Trwam dotarły do waszych domów. W sumie tylko za pobyt w eterze na Polskę i świat, za Radio Maryja i Telewizję Trwam, płacimy miesięcznie dwa i pół miliona złotych. To jest bardzo dużo - żali się Rydzyk.

W 2007 r. tygodnik "Wprost" wyliczył majątek o. Rydzyka na sumę 294 mln zł, co wówczas dawało mu pozycję 87. najbogatszego Polaka. Gazeta wyszła z założenia, że zakonnik jest właścicielem swojego imperium medialnego. Perłą w koronie pozostaje Radio Maryja, który zostało wycenione na 240 mln zł, choć oficjalnie rozgłośnia nie przynosi zysku i nawet nie może emitować reklam.

Toruński duchowny może liczyć jednak na sowite datki od wiernych, ale także od innych bogaczy. Polonijny milioner z Argentyny Jan Kobylanski pochwalił się, że przekazał Rydzykowi 130 tys. dolarów. Jego konto zasiliły też fundusze swego czasu zbierane na ratowanie Stoczni Gdańskiej. Z wyliczeń "Gazety Wyborczej" wynika, że mogłoby to być nawet 160 mln zł! Jak wiadomo żadna złotówka nie trafiła finalnie na rzecz stoczniowców.

Najnowsze