Celem działalności Regionalnych Ośrodków Debaty Międzynarodowej jest „przybliżenie obywatelom polskiej polityki zagranicznej oraz wzmocnienie kanałów współpracy pomiędzy MSZ, samorządem i organizacjami pozarządowymi”.
W kwietniu MSZ ogłosił konkurs, który miał wyłonić instytucje, które będą prowadziły te ośrodki w latach 2016-2018. Zgodnie z jego regulaminem do zadań RODM mają należeć przede wszystkim „inicjatywy informacyjne i edukacyjne”, np. organizowanie debat i konferencji z udziałem przedstawicieli organizacji pozarządowych, współpraca z mediami lokalnymi czy udział w programach MSZ (takich jak obchody Dnia Służby Zagranicznej czy Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym).
Czytaj również: Ponad 26 mln dla fundacji o. Rydzyka i inne wydatki NFOŚiGW. Sprawa trafiła do prokuratury
Tematyka działań RODM ma być spójna z zadaniami polskiej polityki zagranicznej. Ma więc m. in. podkreślać wkład Polski w budowanie nowego ładu europejskiego po 1989 roku, w ratowanie Żydów podczas niemieckiej okupacji czy opisywać „działania Polski na rzecz demokratyzacji”.
W konkursie wyłoniono dziewięc instytucji, wśród nich – Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Szkoła należy do fundacji Lux Veritatis prowadzonej przez o. Rydzyka. Szkoła dostanie w sumie ponad 700 tys. zł (190 tys. w tym roku, 260 tys. z roku 2017 i tyle samo w 2018).
Zobacz także: Kim jest Janina Goss? Przyjaciółka Kaczyńskiego i członek rady nadzorczej PGE
W przypadku siedmiu miast, w których nie zostały wskazane podmioty do prowadzenia Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej, planowane jest ogłoszenie konkursu uzupełniającego w IV kwartale br.
Na dotacje dla instytucji prowadzących ośrodki MSZ chce wydawać rocznie po 3,2 mln zł.
MK