Wydostań się z pętli zadłużenia

2011-12-30 3:00

Patrzysz z przerażeniem, jak z dnia na dzień rosną twoje długi? Nie wpadaj w panikę. Gdy otrzymasz wezwanie do spłaty długu lub skontaktuje się z tobą bank, masz jeszcze szansę na rozwiązanie sprawy bez konieczności ingerencji sądu.

Zamiast unikać kontaktu staraj się dojść do porozumienia z bankiem. To najprostszy sposób pozbycia się problemu zadłużenia. Wtedy nie musisz się obawiać, że za chwilę do twojego domu wkroczy komornik. Jeśli nie dogadasz się z wierzycielem, może on wystąpić do sądu z wnioskiem o wydanie nakazu zapłaty. Wówczas zostaniesz obciążony kosztami postępowania sądowego.

Pożyczka oddłużeniowa

Popadłeś w tarapaty finansowe i nie jesteś w stanie spłacać rat zaciągniętych kredytów? Pomyśl o pożyczce oddłużeniowej. Może być ona twoim kołem ratunkowym, jeśli nie dajesz sobie rady ze spłatą kilku zobowiązań. Umożliwi ci zamianę kilku drogich pożyczek na jedną, spłacaną jedną miesięczną ratą w jednej instytucji finansowej.

Nowa rata jest zawsze niższa niż suma wszystkich poprzednich dzięki rozłożeniu spłat na dłuższy okres. Nie ma przeszkód, żeby połączyć długi o różnym charakterze czy wobec różnych wierzycieli. Jedną ratą pożyczki oddłużeniowej możesz spłacać zadłużenie na karcie kredytowej albo limity odnawialne na ROR, pożyczki gotówkowe, kredyty ratalne czy samochodowe.

Oddłużanie hipoteczne...

Są dwa rodzaje pożyczek oddłużeniowych - hipoteczne i gotówkowe. Hipoteczna polega na tym, że instytucja finansowa zgadza się na to, byś spłacał o wiele mniejszą ratę przez dłuższy okres, ale tylko pod warunkiem obciążenia hipoteki (czyli oddania w zastaw domu bądź innej nieruchomości, która jest twoją własnością). Niższe oprocentowanie takiej pożyczki w porównaniu do pożyczki gotówkowej i kilkudziesięcioletni okres spłaty to zalety takiego rozwiązania, które może okazać się ostatnią deską ratunku, gdy jesteś przygnieciony lawiną rat.

Lub gotówkowe

Jeśli nie dajesz sobie rady ze spłatą kilku mniejszych pożyczek, możesz pomyśleć o ich zamianie na jedną większą oddłużeniową gotówkową (bez obciążania hipoteki). Jednak jest ona wyżej oprocentowana i udzielana na krótszy okres (w porównaniu z oddłużaniem hipotecznym) - np. w Amber Gold.

Pożyczka oddłużeniowa gotówkowa na kwotę od 5 do 100 tys. zł może być przyznana na okres od 6 do 96 miesięcy (bez zabezpieczeń) lub od 6 do 120 miesięcy (z poręczeniem cywilnym), a jej oprocentowanie wynosi 18,5% w skali roku (bez zabezpieczeń) lub 15,5% (z poręczeniem cywilnym).

Jak wyjść z długów

- ograniczyć zbędne wydatki, zrezygnować z zakupów i usług, które nie są niezbędne;

- poinformować bank o trudnej sytuacji finansowej i negocjować z nim możliwość wydłużenia okresu spłat i rozłożenia długu na mniejsze raty;

- nie czekać na postępowanie sądowe i egzekucję komorniczą.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze