Nowe przepisy Parlament Europejski przyjął w lutym 2024 r. Po ich zatwierdzeniu przez Radę, kraje UE będą miały 24 miesiące na ich wdrożenie. W ostatnich latach model najmu krótkoterminowego rozwinął się dynamicznie, zwłaszcza w miejscowościach turystycznych. I mocno przyczynił się do odbudowy tego sektora po pandemii COVID-19.
Wzrost turystyki napędzała zwiększająca się popularność portali takich jak Airbnb, Booking czy TripAdvisor. Tylko w 2023 roku platformy te odnotowały ponad 300 mln noclegów, spędzonych w obiektach na krótki pobyt. Liczba noclegów, rezerwowanych za pośrednictwem tych serwisów, wzrosła o 13,4 proc. w trzecim kwartale roku, tradycyjnie najsilniejszym, w porównaniu z tym samym okresem 2022 roku – wynika z danych Parlamentu Europejskiego.
W 2022 roku w UE, za pośrednictwem czterech największych platform online zarezerwowano ponad pół miliarda noclegów. Oznacza to, że więcej niż 1,5 mln gości dziennie skorzystało z zakwaterowania krótkoterminowego. Najwięcej odwiedzających odnotowano w Paryżu (13,5 mln), a także w Barcelonie i Lizbonie (po 8,5 mln). Niemal równie wielu gości, bo 8 mln, przyjął Rzym.