Marlena Maląg

i

Autor: Piotr Molęcki/East News Marlena Maląg

Wypłaty 500 plus. Czy dostaniesz pieniądze w lipcu?

2022-07-07 9:56

Zakład Ubezpieczeń społecznych (ZUS) przejął obsługę programu 500 plus. Wypłaty środków finansowych przeprowadzane są tylko w poszczególne dni każdego miesiąca. Sprawdź kiedy możesz spodziewać się przelewu.

500 plus - kiedy otrzymasz pieniądze?

1 czerwca 2022 roku rozpoczął się nowy okres świadczeniowy. Obowiązywał będzie do 30 maja 2023 roku. W bieżącym roku zmieniły się zasady działania sztandarowego programu rządowego. Przyjmowaniem oraz rozpatrywaniem wniosków o przyznanie świadczenia wychowawczego zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Jedną z nowości jest fakt, że pieniądze są wypłacane w poszczególne dni każdego miesiąca. Przelewy realizowane są 2, 4, 7, 9, 12, 14, 16, 18, 20 oraz 22 dnia każdego miesiąca. W przypadku gdy termin wypłaty wypada w niedzielę bądź święto - pieniądze zostaną wypłacone dzień wcześniej. Każdej rodzinie przypisany został stały dzień wypłaty obowiązujący do końca okresu świadczeniowego.

Pieniądze to nie wszystko - Krzysztof Pietraszkiewicz

Świadczenie 500 plus - wnioski wyłącznie przez Internet

W związku z częstymi zapytaniami, ZUS informuje, że nie można samodzielnie zmienić terminu przelewu. W celu sprawdzenia przypisanego terminu należy wejść na Platformę Usług Elektronicznych na stronie www.zus.pl. Ciekawostką może być fakt, że nawet w przypadku gdy jeden rodzic złożył wnioski na kilkoro dzieci - wypłata świadczenia na każde z nich może odbywać się innego dnia.

Jeżeli rodzice złożyli wniosek w czerwcu - pieniądze mogą trafić na ich konto dopiero pod koniec sierpnia (z wyrównaniem za czerwiec oraz lipiec). Jeśli wniosek trafił do ZUSu w lipcu - wypłata nastąpi we wrześniu - bez wyrównania za czerwiec. Środki ze świadczenia 500 plus będą przysługiwały od miesiąca złożenia wniosku. 

Pieniądze z 500 plus trafią na konta bankowe - nie ma wypłat "do ręki"

Pośród zmian jest również sposób wnioskowania o świadczenie. Można to zrobić wyłącznie przez Internet za pośrednictwem PUE ZUS, portalu Emp@tia bądź bankowości elektronicznej. Wypłaty są realizowane tylko przelewem na konto bankowe - nie istnieje możliwość otrzymania pieniędzy "do ręki".

Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg postanowiła uciąć wszelkie spekulacje dotyczące podwyższenia kwoty świadczenia do 700 złotych na dziecko. 

"Świadczenie 500 plus będzie realizowane w tym kształcie, w którym jest. W tym roku i w kolejnym nie planujemy zwiększania tego świadczenia" - poinformowała minister.

Sonda
Czy 500 plus powinno zostać zwaloryzowane do 700 zł?
Najnowsze