Wyprawka 300 plus

i

Autor: se.pl

Wyprawka 300 plus. Wszystko co powinieneś wiedzieć o programie Dobry Start

2018-07-04 14:35

Już niedługo ruszy nowy rządowy program wsparcia dla rodzin z dziećmi – Dobry Start. W jego ramach uczniowie otrzymają raz w roku po 300 zł. Świadczenie ma pomóc rodzicom pokryć wydatki związane z wyprawieniem dziecka do szkoły. Kto może otrzymać wsparcie? Jak się o nie ubiegać? Gdzie i kiedy najlepiej złożyć wniosek? Kiedy rodzina otrzyma pieniądze? Oto najważniejsze informacje dotyczące programu.

Wyprawka szkolna "Dobry start". Dla kogo 300 plus?
W poniedziałek, 11 czerwca w całej Polsce ruszyła akcja informacyjno-promocyjna rządowego programu Dobry Start. W trakcie inaugurującej ją konferencji prasowej minister rodziny pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska oceniła, że program "daje szansę, aby każdy uczeń, każde dziecko rozpoczynające rok szkolny, mogło otrzymać wsparcie w wysokości 300 zł".

Program „Dobry Start” (…) to 300 złotych jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Co ważne, rodziny otrzymają świadczenie bez względu na dochód. Program obejmuje dzieci wychowujące się zarówno w rodzinach, jak i te przebywające w pieczy zastępczej” – informuje w komunikacie resort rodziny.

Kto może otrzymać wsparcie na dzieci?
Świadczenie dobry start przysługuje raz w roku na rozpoczynające rok szkolny dzieci do ukończenia przez nie 20. roku życia. Dzieci niepełnosprawne uczące się w szkole otrzymają je do ukończenia przez nie 24. roku życia.

- Im wcześniej złożone wnioski, tym szybciej wypłacone pieniądze - zapewniła na konferencji prasowej minister Elżbieta Rafalska. Wnioski w programie "Dobry start" złożone w lipcu i sierpniu, będą rozpatrywane do końca września. Te składane po sierpniu poczekają do dwóch miesięcy na rozpatrzenie.

Jak otrzymać świadczenie "Dobry start?
Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek. Może to zrobić mama lub tata dziecka, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka, a w przypadku dzieci przebywających w pieczy zastępczej – rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Gdzie złożyć wniosek o 300 plus?
Wnioski o świadczenie będą przyjmowane i realizowane przez te same instytucje , które realizują obecnie świadczenie wychowawcze w ramach programu „Rodzina 500+”. Chodzi tu o urząd miasta/gminy, ośrodek pomocy społecznej lub inną jednostkę organizacyjną (np. centrum świadczeń) właściwą dla miejsca zamieszkania rodzica ubiegającego się o wyprawkę na dziecko (w przypadku powiatów świadczenia będą realizowane przez powiatowe centra pomocy rodzinie).

Kiedy złożyć wniosek o pieniądze na wyprawkę szkolną?
Wniosek – podobnie jak wnioski o świadczenie wychowawcze z programu „Rodzina 500 plus” – będzie można składać już od 1 lipca online przez stronę Ministerstwa Rodziny empatia.mrpips.gov.pl oraz przez bankowość elektroniczną takich banków, jak: Alior Bank SA, Bank Millennium SA, Bank Pekao SA, Bank Pocztowy SA, Bank Polskiej Spółdzielczości SA oraz wybrane zrzeszone Banki Spółdzielcze, Credit Agricole Bank Polska SA, Getin Noble Bank SA, ING Bank Śląski SA, mBank SA, Nest Bank S.A, PKO Bank Polski SA (oraz Inteligo), SGB-Bank SA oraz wybrane zrzeszone Banki Spółdzielcze. Możliwość składania wniosku będzie dostępna niebawem również w Banku BGŻ BNP Paribas.

Od 1 sierpnia wnioski w programie "Dobry start" można złożyć także drogą tradycyjną (papierową). Ważne! Dokumenty należy złożyć najpóźniej do 30 listopada.

Kiedy rodzina otrzyma wsparcie 300 plus?
W przypadku wniosków złożonych w lipcu i sierpniu, rodziny wyprawkę otrzymają nie później niż 30 września. W przypadku wniosków złożonych w kolejnych miesiącach gminy będą miały maksymalnie 2 miesiące od dnia złożenia wniosku na jego rozpatrzenie i wypłatę świadczenia. Złożenie wniosku o świadczenie dobry start w lipcu i sierpniu to gwarancja wypłaty świadczenia nie później niż do 30 września.

MRPiPS szacuje, że wnioski o wsparcie w rządowym programie "Dobry start" złoży 3,4 mln rodzin, a z programu skorzysta 4,6 mln dzieci. – Koszt w skali kraju to 1,4 mld zł. Jesteśmy już przygotowani, aby te środki do samorządów zostały przekazywane – zapewniła Rafalska.


Źródło: MRPiPS

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze