Wstępny szacunek PKB w trzecim kwartale

i

Autor: Shutterstock

Wzrost gospodarczy w Polsce. Nowe dane GUS

2018-04-23 15:39

Główny Urząd Statystyczny podaje, że wzrost gospodarczy w Polsce w minionym roku (niewyrównany sezonowo) wyniósł 4,6 proc. i jest zgodny z optymistycznymi prognozami. Urząd wprowadził drobną korektę w statystyce za 2016 rok, wskazując na to, że było jednak lepiej niż początkowo podano.

Główny Urząd Statystyczny podał nowe dane dotyczące produktu krajowego brutto (PKB). Według najnowszych danych GUS w poszczególnych kwartałach 2017 r. wzrost PKB wyniósł odpowiednio:

Przeczytaj: Jak bezpiecznie pożyczać pieniądze

- 4,4 proc. r/r w I kw. (wobec wcześniej szacowanych 4,1 proc.), 4 proc. r/r w II kw. (wobec 4 proc.), 5,2 proc. r/r w III kw. (wobec 4,9 proc.) 4,9 proc. r/r w IV kw. (wobec 5,1 proc.).

Wzrost PKB w tym ujęciu w 2016 r. ukształtował się odpowiednio na poziomie:
- 3,1 proc. (wobec 3 proc. publikowanych poprzednio), 3,4 proc. (wobec 3,2 proc.), 2,7 proc. (wobec 2,6 proc.) 2,7 proc. (wobec 2,7 proc.).

Zobacz: GUS - pensje i zatrudnienie w Polsce idą w górę

Jak podkreśla GUS, prezentowane dane dotyczące PKB i jego elementów zostały skorygowane w stosunku do poprzednio publikowanych z tytułu: dokonania ostatecznego szacunku PKB za 2016 rok oraz uwzględnienia pełniejszych informacji o wynikach dla całego roku 2017 dotyczących: finansów przedsiębiorstw, handlu zagranicznego w zakresie obrotów towarowych i usług, opracowania wyniku sektora instytucji rządowych i samorządowych na potrzeby tzw. kwietniowej notyfikacji fiskalnej tego sektora i związanej z tym rewizji niefinansowych rachunków kwartalnych dla sektora instytucji rządowych i samorządowych oraz wykorzystania dostępnych w tym czasie danych ze źródeł administracyjnych. Czyli okazało się, że jest jednak lepiej niż początkowo oszacowano.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze