Na tym można zarobić!

Za ile sprzedano bokserki Stallone z filmu "Rocky IV"? Ceny gadżetów filmowych biją rekordy. Chętnych nie brakuje

2023-01-28 15:59

Pistolet Hana Solo za 550 tys, dolarów Aston Martin DB5, którym podróżował James Bond kupiono za 3,4 miliona dolarów. Bokserki z filmu "Rocky IV" Sylwestra Stallone poszły na aukcji za 57 tys. dolarów. Do tego plakaty, elementy garderoby aktorów, autografy, pamiątek filmowych jest praktycznie bez liku. Dla fanów i kolekcjonerów cena nie gra roli jeśli na aukcji pojawi się rekwizyt z ulubionego filmu. Ceny gadżetów filmowych biją rekordy, a chętnych nie brakuje.

Chętnych do pozyskania pamiątek z kultowych produkcji nie brakuje

Styl.pl cytuje Daniela Stoińskiego, kulturoznawca i ekspert programu "Łowcy skarbów - kto da więcej", który w rozmoiwe z portalem zdradza, że wiele aukcji z atrybutami znanych produkcji w roli głównej wspiera cele charytatywne, a chętnych do pozyskania pamiątek z kultowych produkcji nie brakuje.

-Zakres gadżetów, które można nabyć na aukcjach, jest wyjątkowo szeroki - od miecza świetlnego Obi Wana-Kenobiego, którego Ewan McGregor używał w "Gwiezdnych wojnach: Zemście Sithów", przez czarną szatę Keanu Reevesa z "Matriks Reaktywacja", tarczę Russella Crowa z "Gladiatora", miecz Arnolda Schwarzeneggera z "Conana Barbarzyńcy", futurystyczną kurtę Michaela J. Foxa z "Powrotu do przyszłości 2", hełm Toma Hanksa z "Szeregowca Ryana", aż po fioletowy kapelusz Jokera, który w "Batmanie" nosił Jack Nicholson i czerwoną, skórzaną kurtkę Brada Pitta z "Podziemnego kręgu" -wylicza Stoiński i dodaje, że 

-Pistolet Hana Solo sprzedano na jednej z aukcji za 550 tysięcy dolarów. Drogo? Niekoniecznie. Wciąż nie jest to najwyższa kwota, jaką kolekcjonerzy filmowych gadżetów są w stanie zapłacić za przedmiot z wyjątkową dla nich historią i wartością sentymentalną. Latający samochód, który towarzyszył bohaterom kultowego filmu "Nasz cudowny samochodzik" sprzedano w 2011 roku za 805 tysięcy dolarów. Aston Martin DB5, którym podróżował po amerykańskim drogach James Bond kupiono za ... 3,4 miliona dolarów. - Spektakularne kwoty za wylicytowane gadżety zaskakują. Moje największe zaskoczenie kwotowe to bokserki z filmu "Rocky IV" Sylwestra Stallone, które sprzedane zostały za 57 tys. dolarów. z kolei, klaps filmowy z serialu "Policjantki i policjanci", emitowanego na antenie TV4, wylicytowano za 2,5 tysiąca złotych- wylicza ekspert.

Co ma największą wartość dla kolekcjonera?

Jak czytamy na portalu styl.pl, ważny jest zarówno czas jego powstania, jak również tytuł czy twórca, z którym związany jest dany przedmiot. Im przedmiot bardziej rozpoznawalny, tym większą cenę uzyskuje podczas aukcji. 

Stoiński mówi, że dla wielu MAKING OF jest równie ważny jak sam film, stąd ogromne zainteresowanie atrybutami filmowymi. Zyskują mocno na wartości ze względu na popularność danej produkcji, która wpisuje się do popkultury, historii kina, czy przede wszystkim ze względu na nazwisko głównego twórcy lub obsady aktorskiej.

Do niedawna atrybuty filmowe figurowały po zakończonej produkcji jako świadectwo pracy. Przechowywała je produkcja, zatrzymywano je również ze względów sentymentów związanych z daną produkcją, nie myślano o nich w kontekście atrybutu promocyjnego czy sprzedażowego. Na przestrzeni lat odbyło się sporo aukcji internetowych, oraz tych w znanych domach aukcyjnych takich jak Potter & Potter Auctions czy Christie’s

Jak w przypadku każdego przedmiotu kolekcjonerskiego nabiera on z czasem coraz większe wartości, dlatego też taki gadżet nie tylko może cieszyć, ale i stać się dobrą lokatą kapitału. 

Źródło: Styl.pl

Pieniądze to nie wszystko Rafał Brzoska
Sonda
Masz jakieś nietypowe hobby?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze