Bezrobocie

i

Autor: Shutterstock Bezrobocie

Rynek pracy

Zaczyna się! Firmy już zwalniają pracowników, a będzie jeszcze gorzej

2022-11-15 7:15

W 11 województwach firmy zwolniły od początku roku już ponad 10 tys. pracowników, to o kilka procent więcej niż przed rokiem - tak wynika z opublikowanych we wtorek wyników sondy "Dziennika Gazety Prawnej", przeprowadzonej w wojewódzkich urzędach pracy. Spowolnienia na rynku pracy, jak zaznacza gazeta, spodziewa się również NBP.

Urzędy sygnalizują, że do zwolnienia jest przewidziane dalsze kilka tysięcy osób

Na tym nie koniec złych informacji. Co więcej, z nadesłanych danych wynika, że deklaracje zakładów pracy dotyczące redukcji często nie pokrywają się z faktyczną ich skalą. Na przykład w Lublinie, gdzie liczba osób wskazanych przez firmy do zwolnień grupowych wyniosła w tym roku 701, pracy tak naprawdę straciło już niemal 2200 pracowników. Podobnie jest w Kielcach czy Warszawie, gdzie te różnice są jeszcze większe" - pisze "DGP".

Jak informuje, w stolicy do zwolnienia wskazano 1284 osoby, a wypowiedzenia otrzymały już niemal 4000. "Do tego, jak zauważają eksperci, w lokalnych mediach pojawiają się kolejne doniesienia o redukcjach. Starachowicki zakład MAN Truck, ze względu na planowane zmniejszenie mocy produkcyjnych, będzie zmuszony zmniejszyć zatrudnienie aż o 860 etatów.

Podobne sygnały płyną od producenta okien Velux. Łącznie w polskich spółkach należących do tej grupy pracuje ok. 4790 osób. W tej chwili trwają negocjacje ze związkami zawodowymi w sprawie skali zwolnień. Informacji o tych zamiarach próżno jednak jeszcze szukać w urzędach pracy" - czytamy w dzienniku.

Jednocześnie, jak wynika z danych Grant Thornton, od maja 2022 r. liczba nowych ofert pracy utrzymuję się poniżej poziomu z roku poprzedniego. "DGP" podaje, że w październiku pracodawcy opublikowali o 12 proc. mniej ogłoszeń o pracy niż rok wcześniej, rośnie za to liczba ich poszukujących.

Spowolnienia na rynku pracy, jak zaznacza gazeta, spodziewa się również NBP. 

Pieniądze to nie wszystko Artur Soboń
Sonda
Kiedy ostatni raz szukałaś/eś pracy?

Raty kredytów pójdą jeszcze w górę? Ekonomista nie ma dobrych wiadomości dla kredytobiorców!

Posłuchaj rozmowy i poznaj prognozy.

Listen to "Raty kredytów i tak będą wyższe - ekonomista Bogusław Grabowski ostrzega. EXPRESS BIEDRZYCKIEJ" on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze