Pracownik na kwarantannie

i

Autor: Shutterstock

Rynek pracy w Polsce

Dlaczego młodzi ludzie tak często zmieniają pracę? Ujawniono główny powód

2022-10-16 12:05

W obecnych czasach bardzo znanym zjawiskiem jest często zmiana pracy. Głównie dotyczy to ludzi młodych, ponieważ chcą uniknąć wypalenia zawodowego i zdobywać nowe doświadczenie. Wielu z nich przytłacza myśl o wykonywaniu tych samych obowiązków i szuka pewnego rodzaju urozmaicenia w życiu zawodowym. Jaki jest główny powód, przez który młodzi pracownicy szukają nowej pracy? 40 proc. wskazało znużenie.

Dlaczego młodzi ludzie często zmieniają pracę? Powodem jest znużenie

Jak wynika z badania Pracuj.pl i Festiwalu Pracy JOBICON mniej niż 6 na 10 badanych zadeklarowało, że jest zadowolonych ze swojej obecnej pracy i nie planuje jej zmieniać. Z kolei ponad 4 na 10 osób z powodu wykonywania stale tych samych zadań czuje znudzenie obecną pracą. Najmniej zadowoleni ze swojej pracy są jednak młodzi ludzie w przedziale 18-24 lat czyli tzw. generacji. 56 proc. z nich lubi wykonywać swoje obowiązki. 59 proc. przedstawicieli generacji Y w wieku 25-34 lat przyznało, że jest zadowolonych ze swoich obowiązków zawodowych i czerpie z nich przyjemność. Jak komentuje cytowana w komunikacie Jolanta Lewandowska-Bitkowska z Pracuj.pl, opracowane badania pokazuje z czym zmagają się pracownicy z generacji Z i Y. – (…) To pokolenia ambitne, dobrze wykształcone i biegłe cyfrowo, które ma duże atuty pozwalające rozwijać kariery – mówi. Dodaje, że te właśnie grupy najbardziej są narażone na wypalenie zawodowe. W przypadku tych obydwu generacji 46 proc. i 45. Proc (generacje Z i Y) połowa badanych przyznała, że obecnie jest na etapie aktywnego szukania nowego miejsca pracy.

Wielu młodych pracowników z niecierpliwością wyczekuje zakończenia swojego dnia pracy, a ok. 1/3 ma poczucie przytłoczenia obecnymi obowiązkami, ponieważ ich zdaniem jest ich zbyt wiele. 92 proc. młodych pracujących w wieku 18-24 lat wyraża chęć przyjęcia nowej, ciekawszej oferty pracy. - Decydując się na zmianę, trzeba jednak uważać, by nie podejmować zbyt pochopnych decyzji. Warto lepiej poznać potencjalnych pracodawców, choćby przez rozmowy na targach pracy, wystąpienia ich przedstawicieli, odpowiedni research kultury korporacyjnej danej firmy, jej wartości czy oferty rozwojowej – tłumaczy Karolina Sapińska, ekspertka Festiwalu Pracy JOBICON online.

Sonda
Uważasz, że dodatkowe przerwy w pracy, to dobre rozwiązanie?
Pieniądze to nie wszystko - Przemysław Litwiniuk

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze