smog spaliny opłata wjazd do miasta

i

Autor: Shutterstock

Zakaz sprzedaży aut spalinowych w Polsce. Do kiedy można je kupować?

2021-11-12 11:35

Na szczycie klimatycznym COP26 w Glasgow Polska zadeklarowała wprowadzenia zakazu rejestracji aut spalinowych do 2035 roku. Do porozumienia przystąpiły 24 kraje, sześciu producentów samochodów oraz prawie 40 miast i 13 inwestorów. Na liście sygnatariuszy zabrakło wielu państw, w tym Niemiec, Japonii czy Stanów Zjednoczonych.

Branże transportu i motoryzacji już za kilkanaście lat mogą wyglądać zupełnie inaczej. Wynika to z planowanego zakazu rejestracji, a co za tym idzie, sprzedaży nowych aut spalinowych, który miałby wejść w życie już w 2035 roku. A to oznacza, że za 14 lat z polskiego rynku miałyby zniknąć samochody napędzane benzyną i dieslem.

Bez wiodących graczy

Plan spotkał się z aprobatą licznych uczestników szczytu COP26, w tym Polski, która zobowiązała się do podpisania oficjalnej deklaracji. Wśród sygnatariuszy znalazły się m.in. Wielka Brytania, Holandia, Dania, Szwecja, Austria, Słowenia, Turcja czy Kanada. Na liście znalazły się aż 24 państwa. Zabrakło jednak największych gospodarek świata: Stanów Zjednoczonych, Japonii, Chin, Francji czy Niemiec, które tłumaczą swoją decyzję kwestiami formalnymi związanymi ze zmianami politycznymi w kraju i koniecznością utworzenia nowego rządu. Jak podaje Deutsche Welle, Niemcy nie podpisały porozumienia z uwagi na niezgodę w kwestii tzw. paliw syntetycznych – przedstawiciele rządu uważają, że deklaracja powinna dopuszczać silniki na ten typ paliwa.

ZOBACZ: Kierowcy z dieslem przerażeni. Olej napędowy ponad 6 zł

Smog przenosi koronawirusa?! Zaskakujące wyniki badań krakowskiego naukowca

Restrykcje dla wszystkich

Negocjatorzy COP26 chcieli, by rządy i producenci samochodów osobowych jednoznacznie zobowiązali się do przejścia wyłącznie na pojazdy w 100 proc. bezemisyjne. Wśród producentów samochodów, sześciu oficjalnie poparło porozumienie: General Motors, Ford, Mercedes Benz, Jaguar Land Rover, Volvo i chiński BYD Auto. Nie przystapiły do niego takie marki jak Renault, Toyota czy Volkswagen. Jednak ze względu na plan wprowadzenia restrykcyjnych przepisów w poszczególnych krajach, i tak będą musiały się podporządkować.

Zaangażowane rządy chcą „pracować nad tym, by cała sprzedaż nowych samochodów osobowych i lekkich samochodów dostawczych do 2040 roku na całym świecie, a na wiodących rynkach najpóźniej do 2035 roku, była bezemisyjna” - donosi PAP.

ZOBACZ: Oto nowy, wodorowy silnik. Uratuje motoryzację jaką znamy?

Sonda
Czy kupiłbyś/a samochód elektryczny jeśli jego cena nie różniłaby się znacząco od tradycyjnego auta?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze