Sprawdziliśmy, ile czeka się na nowy paszport we Wrocławiu. Kolejek już nie ma

i

Autor: Wojciech Kulig, Archiwum prywatne

Prawo

Zaostrzą przepisy o obywatelstwie? Dłuższy czas oczekiwania na paszport

2025-05-07 7:11

Polska zaostrza przepisy o obywatelstwie? Rząd planuje wydłużyć okres nieprzerwanego pobytu wymagany do uzyskania obywatelstwa polskiego z 3 do 10 lat. Zmiany mają na celu dostosowanie przepisów o obywatelstwie do standardów europejskich. Kogo dotkną nowe regulacje i kiedy wejdą w życie?

Jakie są obecne zasady uzyskiwania obywatelstwa polskiego?

Obecnie przepisy o obywatelstwie polskim należą do jednych z bardziej liberalnych w Europie. Cudzoziemiec może ubiegać się o polski paszport już po trzech latach legalnego i nieprzerwanego pobytu w Polsce. Wniosek o uznanie za obywatela polskiego rozpatruje wojewoda.

Istnieje również drugi tryb uzyskania obywatelstwa polskiego – nadanie przez Prezydenta RP. Prezydent nie jest związany żadnymi kryteriami i może nadać obywatelstwo nawet osobie, która nigdy nie mieszkała w Polsce. Warto również wspomnieć o rządowym projekcie o repatriacji, który zawiera zmiany dotyczące obywatelstwa. Projekt ten ma na celu zwalczanie nadużyć i podwyższa opłaty za przyjęcie wniosku o uznanie i nadanie obywatelstwa.

Dlaczego rząd chce zaostrzyć przepisy o obywatelstwie polskim?

Głównym powodem planowanych zmian jest rosnąca imigracja, zwłaszcza z Ukrainy. Rząd chce, wzorem innych państw europejskich, podnieść wymogi dla obcokrajowców ubiegających się o obywatelstwo polskie. Wydłużenie minimalnego okresu nieprzerwanego pobytu w Polsce z trzech do dziesięciu lat ma na celu ograniczenie liczby osób, które mogą uzyskać polski paszport.

Wiceminister spraw wewnętrznych, Maciej Duszczyk, tłumaczy, że rząd chce zreformować zasady dotyczące obywatelstwa i przedstawić je jesienią 2025 r. "Mamy świadomość, że Polska stała się krajem imigranckim i nowe prawo będzie brało to pod uwagę" – dodaje Duszczyk.

Kiedy zmiany wejdą w życie i kogo dotkną nowe przepisy o obywatelstwie?

Rząd planuje przedstawić zreformowane przepisy o obywatelstwie jesienią 2025 roku. Oznacza to, że osoby, które złożą wnioski o obywatelstwo po wejściu w życie nowych przepisów, będą musiały spełnić wymóg 10-letniego okresu nieprzerwanego pobytu w Polsce.

Nowe przepisy dotkną przede wszystkim imigrantów, którzy planują osiedlić się w Polsce na stałe i uzyskać polski paszport. Zmiany mogą również wpłynąć na atrakcyjność Polski jako kraju imigracyjnego.

Warto podkreślić, że nadawanie obywatelstwa przez Prezydenta RP pozostanie bez zmian. Prezydent nadal będzie mógł nadać obywatelstwo polskie dowolnej osobie, niezależnie od spełnienia kryteriów ustawowych.

QUIZ PRL. Amanci Polski Ludowej. O tych mężczyznach marzyły kobiety
Pytanie 1 z 15
Jak nazywał się przystojny aktor, który wcielił się w rolę porucznika Borewicza w serialu „07 Zgłoś się”?
07, zgłoś się: Borewicz (Bronisław Cieślak)

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze