Zarabiaj we własnym domu

2010-09-12 14:00

Zamiast pracy w korporacji, marzysz o tym, by zarabiać we własnych czterech kątach? Do wyboru masz chałupnictwo, handel w Internecie lub przeniesienie gabinetu do domu

Możliwości zarobkowania we własnych czterech ścianach jest wiele - od pracy chałupniczej po wykonywanie wolnego zawodu. Niektórzy pracą w domu dorabiają sobie do miesięcznego wynagrodzenia, dla innych jest to główne źródło dochodu.

Nie każdy zawód i nie każdą pracę można wykonywać, nie wychodząc z domu. Jeśli jednak jesteśmy w tej uprzywilejowanej grupie, dobrze jest rozważyć taką możliwość. Gdy dopiero zaczynamy swoją zawodową drogę, warto zastanowić się nad tym, czy nie wybrać takiego zajęcia, które umożliwiłoby nam pracę zdalną. Tym bardziej powinniśmy to rozważyć, gdy nie wyobrażamy sobie siebie w dużej, sztywnej korporacji, siedzących za biurkiem po osiem godzin dziennie, z jedną narzuconą przerwą.

Pracuj w sieci i na odległość

Nowe i bardzo różnorodne formy zarobkowania daje dziś Internet. Bardzo popularne jest np. prowadzenie sklepu internetowego lub sprzedawanie na aukcjach internetowych. W tym przypadku trzeba jednak liczyć się z tym, że taki projekt będzie od nas wymagał wkładu finansowego i założenia działalności gospodarczej, a co się z tym wiąże - płacenia składek ZUS i podatku. Trzeba będzie też zainwestować w budowę strony internetowej z odpowiednimi narzędziami, umożliwiającymi dokonywanie zakupów i jeśli to konieczne, wynająć magazyn. To także kosztuje. Aby odnieść sukces w tej dziedzinie, trzeba także znaleźć niszę na rynku. Sklepów internetowych jest dziś masa i konkurencja może nas nieco przytłoczyć. Jeśli natomiast nie chcemy zakładać działalności, warto zainteresować się telepracą, czyli pracą na odległość. Bardzo często firmy zatrudniają w ten sposób pracowników, ograniczając tym samym wydatki na wynajęcie biura. Ten rodzaj zajęcia nie wymaga od nas wkładu własnego i prowadzenia działalności.

Z reguły z pracodawcą podpisuje się umowę-zlecenie lub o dzieło. Inną formą zarobkowania w sieci jest tzw. praca na akord, czyli wypełnianie płatnych ankiet, klikanie w banery reklamowe czy odwiedzanie wyznaczonych stron internetowych. W tym przypadku jedynym, czego będziemy potrzebować do pracy, jest dostęp do sieci i... cierpliwość! To bardzo mozolna i mrówcza praca. Znane są przypadki znacznego wzbogacenia się dzięki sieci, poprzez handel domenami (adresami internetowymi). Ta praca nie wymaga dużego wysiłku, ale trzeba doskonale znać rynek i obowiązujące trendy, by umieć przewidywać, jaka domena będzie cieszyła się największym zainteresowaniem w przyszłości.

Rób to, co lubisz

Idealnie jest, jeśli ze swojej pasji można uczynić źródło dochodu. Najbardziej obrazowym tego przykładem jest sprzedawanie własnego rękodzieła - ozdób choinkowych, kartek z życzeniami czy biżuterii. Oczywiście, aby móc się z tego utrzymać, trzeba być naprawdę dobrym w tworzeniu swoich małych dzieł. Zarabianie na tym, co lubi się robić, to chyba najprzyjemniejsza praca, a gdy sprostamy oczekiwaniom klientów, także bardzo opłacalna.

Gabinet i zakład w domu

Wykonywanie obowiązków zawodowych w domu oszczędza nam czas, który musielibyśmy przeznaczyć na dojazd do pracy, bywa, że niekiedy oddalonej o kilkadziesiąt kilometrów. Nie ponosimy wtedy także dodatkowych kosztów związanych z transportem. Bardzo często na pracę w domu decydują się wykonawcy tzw. wolnych zawodów lub świadczący przeróżne usługi. Zwykle w zaciszu domowym spotykamy gabinet lekarski, a nawet salon masażu czy fryzjerski. Takie rozwiązanie ma jedną podstawową wadę - pozbawia prywatności nas samych i pozostałych domowników. Trzeba liczyć się z tym, że pacjenci czy klienci notorycznie będę przekraczać próg naszego domu.

Tysiące za składanie długopisów

W Internecie i gazetach aż roi się od ofert pracy "w domowym zaciszu, przed telewizorem". Są to zwykle propozycje prostych prac chałupniczych, takich jak składanie długopisów, adresowanie kopert czy montaż zabawek. Proponowane zarobki, względem wykonywanej pracy, wydają się bardzo opłacalne i przez to kuszące. Tymczasem pod tego typu ogłoszeniami często kryją się oszuści żerujący na ludzkiej naiwności. Wielu nieświadomych niczego poszukiwaczy pracy daje się niestety nabrać na tę formę łatwego i przyjemnego zarobkowania. A przecież wystarczy się tylko zastanowić - gdyby rzeczywiście ta praca była tak opłacalna, nikt nie robiłby nic innego. Tego typu oferty zawsze powinny wzbudzić naszą ostrożność, a tym bardziej jeśli warunkiem podjęcia pracy jest wpłacenie "kaucji".

Bez ploteczek i wspólnej kawy

Praca w domu ma wiele zalet, ale nie każdemu ten typ zarobkowania odpowiada. Poza tym wymaga od nas, jak większość zajęć na własny rachunek, samodyscypliny i gotowości do pracy o każdej porze. Niektórzy np. nie wyobrażają sobie dnia bez pogaduszek z koleżankami z pracy. Nie mówiąc już o tych, którzy nie są w stanie efektywnie wykonywać swoich obowiązków, kiedy nie mają nad sobą czujnego oka przełożonego. O tym, że w grupie raźniej, świadczy także fakt, że wykonawcy wolnych zawodów bardzo często wynajmują wspólnie biura, w których codziennie się spotykają i oddają swoim obowiązkom. Niektórzy "freelancerzy" zabierają laptopy do kawiarni i tam spędzają cały swój roboczy dzień.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze