Zasiłek dla bezrobotnych. Ruszają ważne zmiany

2020-09-01 7:31 WSB
Powiatowy Urząd Pracy
Autor: w.sawa

Już od 1 września 2020 roku bezrobotni mogą liczyć na wyższy zasiłek. Dostaną go wszyscy - nie tylko ci, którzy dopiero teraz zgłoszą się do Urzędu Pracy, ale też osoby bezrobotne, które dotychczas pobierały zasiłek. Wszystko dzięki ustawie o dodatku solidarnościowym, która weszła w życie w czerwcu.

Zasiłek dla bezrobotnych do 1 września 2020 roku wynosił przeszło 881 złotych w pierwszych 90 dniach i 692 złote w późniejszym okresie. Teraz kwoty te zmienią się - przez pierwsze 90 dni bezrobotni otrzymają 1200 złotych, a następnie ponad 942 złote.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Koniec 500 plus?! Ważna decyzja w sprawie świadczeń. Polacy wolą inną pomoc

- Od 1 września podwyższoną kwotę zasiłku otrzymają wszyscy bezrobotni – nie tylko nowo rejestrujący się, ale też bezrobotni, którzy już pobierają zasiłek - wyjaśniła PAP minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. - Podwyższenie kwoty zasiłku wiąże się z podwyższeniem wszystkich świadczeń, których wysokość uzależniona jest od wysokości zasiłku dla bezrobotnych, np. stypendium przysługującego w okresie odbywania szkolenia, stażu czy przygotowania zawodowego dorosłych, dodatku aktywizacyjnego czy świadczenia integracyjnego dla uczestników centrów integracji społecznej.

ZOBACZ KONIECZNIE: Składki ZUS będą WYŻSZE! Zobacz, ile zapłacisz ZUS w 2021 roku

Podwyżki związane są z dodatkiem solidarnościowym wprowadzonym na mocy ustawy podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę. Zakładała ona wypłatę 1400 złotych dla osób, które straciły pracę w wyniku pandemii koronawirusa w Polsce. Specjalny dodatek wypłacany był przez 3 miesiące, od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 roku.

Szkoły gotowe na przyjęcie uczniów

- Dodatek solidarnościowy wprowadziliśmy z myślą o osobach, które utraciły pracę w czasie epidemii. Jednocześnie, dzięki inicjatywie prezydenta Andrzeja Dudy, ustawa o dodatku solidarnościowym zakładała podwyższenie zasiłku dla bezrobotnych. Podwyżka zaczyna obowiązywać od września - przypomniała minister.

Najnowsze