Zasiłek dla każdego obywatela. Bez względu na wiek i zatrudnienie

2017-08-03 18:08
Bogacimy się na 500 plus
Autor: Shutterstock

Szacuje się, że już za 5 lat kilka milionów ludzi na świecie pozostanie bez zatrudnienia. Powodem takiego stanu rzeczy będzie robotyzacja. Jak w takiej sytuacji zapewnić obywatelom środki do życia? Sposobem może być bezwarunkowy dochód podstawowy.

Bezwarunkowy dochód podstawowy polega na tym, że każdy obywatel, niezależnie od swojej sytuacji finansowej otrzymuje od państwa jednakową, określoną ustawowo, kwotę zapewniająca minimum egzystencji. Czy nasze państwo byłoby stać na taki prezent dla obywateli? Można poddawać to w wątpliwość, ale nie jest to wykluczone.

Dowodem na ewentualny sukces takiego dochodu podstawowego może być realizowanie programu Rodzina 500 plus. Jeszcze kilka lat temu nikt sobie nie wyobrażał tego, że może być u nas wprowadzone świadczenie na dziecko niezależnie od dochodów rodziców (500 zł na drugie dziecko i kolejne należy się każdemu). Zatem być może w przyszłości nasz budżet udźwignie problem większego bezrobocia i starzenia się społeczeństwa.

Zobacz również: Bezwarunkowy dochód podstawowy. Czy Polacy powinni dostawać pieniądze za darmo?

Polecamy także: Dostają 1 tysiąc euro za nic! Eksperyment w Niemczech

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze