Niemcy mają nadwyżkę w budżecie

i

Autor: Shutterstock

Dostają 1 tysiąc euro za nic! Eksperyment w Niemczech

2017-04-19 19:39

Niemiecki startup płaci za nic 85 osobom w ramach eksperymentu socjalnego, który rozpoczął się w 2014 roku. 85 osób – 75 dorosłych i dziesięcioro dzieci dostaje co miesiąc 1 tys. euro w ramach badania na temat dochodu podstawowego. Eksperyment ma na celu sprawdzenie, jak zachowywałby się człowiek, który miałby zapewnione stałe dochody niezależne od pracy lub jej braku.

Michael Bohmeyer, założyciel berlińskiego startupu Mein Grundeinkommen, bada wpływ tzw. dochodu podstawowego na jednostkę. Idea tego wynagrodzenia zakłada, że wszyscy obywatele powinni mieć zapewniony stały, regularny dopływ gotówki na poziomie minimum egzystencjalnego, które umożliwia przeżycie – niezależnie od tego, czy pracują, czy nie.

Patrz też: Dochód podstawowy w Finlandii: 2 tys. osób dostanie po 2,5 tys. złotych

Środki na eksperyment zostały zebrane dzięki croudfundingowi. Eksperyment wsparło aż 55 tys. osób. Uczestnicy projektu są wybierani w drodze losowania. Przez rok otrzymują co miesiąc 1 tys. euro. Już w 2009 r. 50 tys. obywateli optowało za wprowadzeniem dochodu podstawowego w Niemczech, ale projekt odrzucił parlament.

Oprac. na podst. pb.pl, rmf24.pl

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze