Zasiłek opiekuńczy. Kiedy wypłata pieniędzy za koronawirusa

2020-03-26 11:59 WSB
500 plus 2020
Autor: SHUTTERSTOCK 500 plus 2020

Zasiłek opiekuńczy spowodowany koronawirusem, zgodnie z zapowiedziami, został wydłużony. Wszystko przez to, że ze względu rozwój pandemii koronawirusa Polacy muszą pozostać w domach, a opuścić je mogą tylko w określonych przypadkach. Przez COVID-19 zamknięte pozostają także szkoły i przedszkola. Zobacz, kiedy dostaniesz zasiłek opiekuńczy.

Zasiłek opiekuńczy to forma wsparcia walki z koronawirusem. Od 25 marca 2020 roku, z powodu szerzącego się w Polsce koronawirusa, wprowadzone zostały obostrzenia dotyczące opuszczania domu. Przez COVID-19 wszyscy Polacy wyjść z domu mogą na najpotrzebniejsze zakupy, do pracy (jeśli nie można jej wykonywać zdalnie), czy na spacer z psem. Tym samym przedłużono zamknięcie szkół i przedszkoli a rodzice pozostają na „kwarantannie” z dziećmi.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Trzy miesiące zwolnienia z ZUS bez utraty ubezpieczenia i dopłaty do pensji. Rząd przyjmuje Tarczę Antykryzysową

Dlatego też rodzicom i opiekunom dzieci przysługuje zasiłek adekwatny zasiłek za czas opieki nad dzieckiem w czasie koronawirusa. Przysługuje on rodzicom posiadającym zdrowe dzieci w wieku do 8 roku życia, które uczęszczają do żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego i w wieku do 14 roku życia w przypadku dzieci chorych.

Kiedy wypłacą zasiłek opiekuńczy?

Jak czytamy na głównej stronie ZUS - ZUS dokonuje wypłat zasiłków po otrzymaniu stosownego wniosku i stwierdzeniu uprawnień, zasadniczo w terminie 30 dni od dnia złożenia dokumentacji potrzebnej do ustalenia prawa. Pracodawcy natomiast jako płatnicy składek, z reguły powinni dokonywać wypłat zasiłków w takich terminach, w których wypłacają wynagrodzenie.

Jak wypełnić wniosek o zasiłek opiekuńczy?

Jeśli chcesz złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy kliknij TUTAJ

Katowiccy policjanci apelują do mieszkańców o pozostanie w domach

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze