Zasiłek opiekuńczy wydłużony. Komu przysługuje? Jak złożyć wniosek?

2020-03-25 10:14 WSB/KJ
Dziecko
Autor: Shutterstock Dziecko

Ze względu rozwój pandemii koronawirusa Polacy muszą pozostać w domach, a opuścić je mogą tylko w określonych przypadkach. Przez COVID-19 zamknięte pozostają także szkoły i przedszkola. Rząd zdecydował więc, że zasiłek opiekuńczy na czas koronawirusa zostanie wydłużony. Zobacz, komu przysługuje zasiłek opiekuńczy i dowiedz się, jak złożyć wniosek.

Od 25 marca 2020 roku, z powodu szerzącego się w Polsce koronawirusa, wprowadzone zostają obostrzenia dotyczące opuszczania domu. Przez COVID-19 wszyscy Polacy wyjść z domu mogą na najpotrzebniejsze zakupy, do pracy (jeśli nie można jej wykonywać zdalnie), czy na spacer z psem.

Podobnie przez koronawirusa zamknięte pozostaną szkoły i przedszkola, a nauczanie odbywać się będzie zdalnie (Jak? ZOBACZ TUTAJ). Dlatego też wydłużony zostaje program zasiłków opiekuńczych dla rodziców spędzających czas z dziećmi przez pandemię COVID-19.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Biedronka zamyka swoje sklepy w ciągu dnia. Godzinna przerwa techniczna

- Mogę zapewnić wszystkich państwa, że na tych zasadach co dotychczas, ten zasiłek będzie przedłużony o kolejne 14 dni i będzie można z niego skorzystać również wstecz – obiecał rzecznik rządu Piotr Müller w rozmowie z Konradem Piaseckim na antenie TVN24.

Czym jest zasiłek opiekuńczy? Przysługuje on rodzicom posiadającym zdrowe dzieci w wieku do 8 roku życia, które uczęszczają do żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego i w wieku do 14 roku życia w przypadku dzieci chorych.

Minister zdrowia o nowych obostrzeniach

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Jak złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy?

Aby otrzymać zasiłek opiekuńczy należy u swojego pracodawcy złożyć:

  • oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu żłobka, przedszkola lub szkoły,
  • wniosek o zasiłek na druku Z-15a, który można pobrać ze strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,

Druk Z-15a dostępny do pobrania jest <TUTAJ>

Według informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje kiedy nikt inny nie może zapewnić opieki dziecku i nie został wykorzystany limit 60 dni zasiłku opiekuńczego, przysługujący w roku kalendarzowym. Pieniądze będą wypłacane z budżetu państwa tylko jednemu z rodziców.

Najnowsze