Zawieszenie 500 plus i 13. emerytur przez kryzys na 3 lata. „Niezbędne”

2020-04-01 11:31 WSB
500 plus 2020
Autor: Shutterstock

Wstrzymanie wypłat z niektórych programów socjalnych, w tym 500 plus i trzynastek dla emerytów i rencistów czyli Emerytury plus na lata 2020-2022 to, według Alertu Gospodarczego, elementy konieczny by uchronić Polskę przed kryzysem gospodarczym po pandemii koronawirusa. Dokument przygotowywany jest przez grono znanych ekonomistów, w tym prof. Jerzego Hausnera, byłego wicepremiera, ministra gospodarki, ministra rodziny i członka Rady Polityki Pieniężnej. Już wcześniej pojawiały się apele, by 500 plus na czas koronawirusa zostało zniesione.

O zawieszeniu wypłat z programu 500 plus czy trzynastych emerytur na czas pandemii koronawirusa wspominała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg oraz premier Mateusz Morawiecki w czasie swojego wystąpienia. Jednogłośnie dali do zrozumienia, że świadczenia z ZUS i rządowy program socjalny dla rodzin będą kontynuowane. Zdania Polaków są jednak podzielone – ponad połowa naszych czytelników była za zawieszeniem 500 plus (pisaliśmy o tym TUTAJ). Pojawiła się nawet petycja, by ten program, a także trzynastki dla emerytów i rencistów oraz tzw. kosiniakowe były wstrzymane (ZOBACZ TUTAJ). Teraz do grona obywateli dołączyło 13 znanych ekonomistów z Alertu Gospodarczego.

SPRAWDŹ KONIECZNIE: Wielki poradnik Super Expressu dla małych i średnich przedsiębiorców. Jak ocalić biznesy?

- W szczególności na okres co najmniej 3 lat (2020-2022) trzeba zrezygnować z reguły przeznaczania na wydatki wojskowe 2 proc. PKB. Niezbędne będzie także zawieszenie na ten okres części sztywnych wydatków socjalnych w szczególności dotyczy to 13. emerytury i ograniczenia wypłaty 500 plus do poziomu sprzed jej rozszerzenia (na pierwsze dziecko) – twierdzą eksperci, wśród których znajduje się prof. Hausner.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Nadciąga kryzys – jak dostać zasiłek dla bezrobotnych. Krok po kroku

Zdaniem zespołu Alertu Gospodarczego czeka nas nowelizacja ustawy budżetowej, w której dojdzie do znaczącego ograniczenia wydatków, w tym właśnie na 500 plus i dodatkowe emerytury. Będzie to konieczne, by rząd mógł wesprzeć przedsiębiorców, gdyż w przeciwnym razie czeka nas katastrofa.

- Bez tego duża część przedsiębiorstw nie będzie w stanie kontynuować swojej działalności. To spowoduje, że do dramatycznych problemów związanych z narastającymi skutkami epidemii, dojdą katastrofalne następstwa społeczne i ekonomiczne, które spotęgują konsekwencje zdrowotne – oceniają ekonomiści.

Pełną wersję „Alertu Gospodarczego” przeczytać można na stronie Open Eyes Economy Summit (OEES). To inicjatywa OEES oraz Kolegium Gospodarki i Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Zobacz: Wielkanoc. Czy można pojechać do rodziny na święta? Przeczytaj i przemyśl decyzję dwa razy!

Co na świątecznym stole? Mazowiecka kuchnia i potrawy. O TYM mogliście nie wiedzieć

Koronawirus w Polsce. Rząd wprowadza nowe zakazy

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze