Bułgaria. Plaża Bolata, Kawarna

i

Autor: shutterstock

Zmiany zasad podróżowania po Europie. Wejdą w życie już od 1 lipca

2021-06-15 13:34

Bez dodatkowych testów i kwarantanny. Takie ułatwienie czeka podróżnych z paszportami covidowymi, którzy będą mogli swobodnie przemieszczać się pomiędzy państwami Unii Europejskiej. Z certyfikatu skorzystają ozdrowieńcy, osoby w pełni zaszczepione oraz te, które wykonały test na COVID. Ponadto Komisja Europejska określiła wspólny system mapowania oparty na kodzie kolorystycznym i wspólne kryteria dla państw członkowskich przy podejmowaniu decyzji o wprowadzeniu ograniczeń podróży.

W piątek kraje Unii Europejskiej zdecydowały o złagodzeniu restrykcji w podróżowaniu tego lata. Najłatwiej będą mieli zaszczepieni pełną dawką zatwierdzoną przez Europejską Agencję Leków. Dla nich granice są praktycznie otwarte. Dużym ułatwieniem dla takich osób będzie certyfikat potwierdzający stan zdrowia i szczepień podróżujących. Ma on być dostępny od 1 lipca 2021.

Zaszczepieni bez ograniczeń

Wiele państw wymaga od turystów posiadania ważnego, negatywnego wyniku testu antygenowego na COVID-19 sprzed 48 godzin lub testu PCR wykonanego najwcześniej 72 godziny przed przybyciem. Zazwyczaj z tego obowiązku zwolnione są małe dzieci, ale nie wszędzie. Teraz podróżowanie ułatwi paszport covidowy - elektroniczny (lub papierowy) certyfikat, który zwolni ozdrowieńców i osoby zaszczepione z obowiązku wykonywania testów lub odbywania kwarantanny. Warto zaznaczyć, że certyfikat będzie dostępny nieodpłatnie.

Osoby w pełni zaszczepione podróżujące po krajach Unii Europejskiej, a także jadące do Szwajcarii, Lichtensteinu, Norwegii czy Islandii nie będą musiały wykonywać drogich testów PCR i czekać godzinami na lotniskach albo granicach na wyniki badań. Warunkiem jest, że podróżują 14 dni po drugiej dawce, jeśli skorzystali z preparatu Moderny, Pfizera BioNTecha czy Astry Zeneki, albo jednorazowej Johnson&Johnson. Te ułatwienia nie dotyczą wyjeżdżających z Wielkiej Brytanii - nadal obowiązują ich testy.

ZOBACZ: Wyjazd do Chorwacji, Hiszpanii, Turcji. Bez testu na koronawirusa?

Zagraniczne filmy, które były kręcone w Polsce

Obostrzenia zależne od koloru

Każdy z krajów UE będzie miał prawo do wciśnięcia „hamulca bezpieczeństwa”, jeśli sytuacja epidemiczna w jakimś regionie się pogorszy. To oznacza zamknięcie granic przed przyjeżdżającymi z danego państwa, gdzie liczba zachorowań jest wysoka bądź też zaczęła szybko rosnąć oraz przywrócenie - również dla zaszczepionych i ozdrowiałych - obowiązek testów lub kwarantanny.

W zaleceniach Komisji Europejskiej określono m.in. wspólny system mapowania oparty na kodzie kolorystycznym (zielony, pomarańczowy, czerwony, szary, ciemnoczerwony) i wspólne kryteria dla państw członkowskich przy podejmowaniu decyzji o wprowadzeniu ograniczeń podróży. I tak turyści z krajów zielonych: brak ograniczeń, pomarańczowych: trzeba będzie zrobić test przed wyjazdem (antygenowego lub PCR), czerwonych: należy się poddać kwarantannie, ciemnoczerwonych: należy zdecydowanie zniechęcać do wszelkich podróży, które nie są niezbędne. Wymóg dotyczący testów i kwarantanny nadal obowiązuje.

Takie kolorystyczne mapy są publikowane przez ECDC w każdy czwartek i można je znaleźć TU.

ZOBACZ: Wakacje od PiS. Z rządowego wypoczynku korzystają miliony Polaków

Sonda
Czy masz już plany na wakacje?
Najnowsze