Bułgaria. Plaża Bolata, Kawarna

i

Autor: shutterstock

Zmiany zasad podróżowania po Europie. Wejdą w życie już od 1 lipca

2021-06-15 13:34

Bez dodatkowych testów i kwarantanny. Takie ułatwienie czeka podróżnych z paszportami covidowymi, którzy będą mogli swobodnie przemieszczać się pomiędzy państwami Unii Europejskiej. Z certyfikatu skorzystają ozdrowieńcy, osoby w pełni zaszczepione oraz te, które wykonały test na COVID. Ponadto Komisja Europejska określiła wspólny system mapowania oparty na kodzie kolorystycznym i wspólne kryteria dla państw członkowskich przy podejmowaniu decyzji o wprowadzeniu ograniczeń podróży.

W piątek kraje Unii Europejskiej zdecydowały o złagodzeniu restrykcji w podróżowaniu tego lata. Najłatwiej będą mieli zaszczepieni pełną dawką zatwierdzoną przez Europejską Agencję Leków. Dla nich granice są praktycznie otwarte. Dużym ułatwieniem dla takich osób będzie certyfikat potwierdzający stan zdrowia i szczepień podróżujących. Ma on być dostępny od 1 lipca 2021.

Zaszczepieni bez ograniczeń

Wiele państw wymaga od turystów posiadania ważnego, negatywnego wyniku testu antygenowego na COVID-19 sprzed 48 godzin lub testu PCR wykonanego najwcześniej 72 godziny przed przybyciem. Zazwyczaj z tego obowiązku zwolnione są małe dzieci, ale nie wszędzie. Teraz podróżowanie ułatwi paszport covidowy - elektroniczny (lub papierowy) certyfikat, który zwolni ozdrowieńców i osoby zaszczepione z obowiązku wykonywania testów lub odbywania kwarantanny. Warto zaznaczyć, że certyfikat będzie dostępny nieodpłatnie.

Osoby w pełni zaszczepione podróżujące po krajach Unii Europejskiej, a także jadące do Szwajcarii, Lichtensteinu, Norwegii czy Islandii nie będą musiały wykonywać drogich testów PCR i czekać godzinami na lotniskach albo granicach na wyniki badań. Warunkiem jest, że podróżują 14 dni po drugiej dawce, jeśli skorzystali z preparatu Moderny, Pfizera BioNTecha czy Astry Zeneki, albo jednorazowej Johnson&Johnson. Te ułatwienia nie dotyczą wyjeżdżających z Wielkiej Brytanii - nadal obowiązują ich testy.

ZOBACZ: Wyjazd do Chorwacji, Hiszpanii, Turcji. Bez testu na koronawirusa?

Zagraniczne filmy, które były kręcone w Polsce

Obostrzenia zależne od koloru

Każdy z krajów UE będzie miał prawo do wciśnięcia „hamulca bezpieczeństwa”, jeśli sytuacja epidemiczna w jakimś regionie się pogorszy. To oznacza zamknięcie granic przed przyjeżdżającymi z danego państwa, gdzie liczba zachorowań jest wysoka bądź też zaczęła szybko rosnąć oraz przywrócenie - również dla zaszczepionych i ozdrowiałych - obowiązek testów lub kwarantanny.

W zaleceniach Komisji Europejskiej określono m.in. wspólny system mapowania oparty na kodzie kolorystycznym (zielony, pomarańczowy, czerwony, szary, ciemnoczerwony) i wspólne kryteria dla państw członkowskich przy podejmowaniu decyzji o wprowadzeniu ograniczeń podróży. I tak turyści z krajów zielonych: brak ograniczeń, pomarańczowych: trzeba będzie zrobić test przed wyjazdem (antygenowego lub PCR), czerwonych: należy się poddać kwarantannie, ciemnoczerwonych: należy zdecydowanie zniechęcać do wszelkich podróży, które nie są niezbędne. Wymóg dotyczący testów i kwarantanny nadal obowiązuje.

Takie kolorystyczne mapy są publikowane przez ECDC w każdy czwartek i można je znaleźć TU.

ZOBACZ: Wakacje od PiS. Z rządowego wypoczynku korzystają miliony Polaków

Sonda
Czy masz już plany na wakacje?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze