Polacy jadą do Chorwacji na wakacje 2021. Nie uwierzysz, o co pytają…

i

Autor: SHUTTERSTOCK Wyjazd do Chorwacji, Hiszpanii, Turcji. Czy wyjedziesz bez testu na koronawirusa na wakacje

Wyjazd do Chorwacji, Hiszpanii, Turcji. Czy wyjedziesz bez testu na koronawirusa na wakacje

2021-06-09 17:05

Wyjazd do Chorwacji, Hiszpanii a może Turcji? Jak wynika z najnowszej edycji badania na rzecz raportu "Polaków portfel własny: nowa normalność", ok. 18 proc. z nas planuje w tym roku spędzić urlop za granicą. To zapewne efekt wprowadzenia szczepień przeciwko COVID-19 dla wszystkich chętnych dorosłych, które ułatwiają wyjazd do innego państwa oraz powrót bez konieczności odbycia kwarantanny. Sprawdź, gdzie można wyjechać bez testu na koronawirusa.

Jak wynika z badania Santander Consumer Banku przeprowadzonego na potrzeby nadchodzącego raportu ,"Polaków portfel własny: nowa normalność", niemal co piąty z nas zamierza spędzić tegoroczny urlop za granicą (17,9 proc.). Na tę sytuację mógł mieć wpływ wprowadzony program szczepień przeciwko COVID-19 dla wszystkich chętnych dorosłych, który zdecydowanie obniża ryzyko zachorowania, a jednocześnie ułatwia życie podróżującym.

Gdzie można wyjechać bez testu?

Zaszczepieni mogą liczyć na zwolnienie z testu na obecność koronawirusa np. udając się do Chorwacji, Grecji czy Bułgarii. Nie muszą też odbywać kwarantanny po powrocie do kraju. Niektóre kraje zastrzegają sobie jednak wprowadzenie obowiązku kwarantanny dla osób, które w okresie 14 dni przed przyjazdem przebywały w krajach podwyższonego ryzyka.

Chorwacja - do min. 15 czerwca 2021 r. przy wjeździe/przylocie do Chorwacji należy okazać negatywny wynik testu PCR/antygenowego na obecność koronawirusa. Test nie może być starszy niż 48 godz. (licząc od daty pobrania materiału do badania). Z obowiązku okazywania wyników testów zwolnione są m.in. osoby: posiadające zaświadczenie o odbyciu pełnego cyklu szczepień przeciw COVID-19 oraz ozdrowieńcy.

Grecja - od 14 maja 2021 r. podróżni z Polski zobowiązani są do przedstawienia negatywnego wyniku testu PCR, wykonanego najpóźniej 72 godziny przed planowanym lądowaniem w Grecji. Z okazywania wyników testów PCR zwolnione są osoby: w pełni zaszczepione przeciw koronawirusowi lub które wyzdrowiały po zakażeniu koronawirusem w ciągu ostatnich 9 miesięcy.

Hiszpania - od 7 czerwca w Hiszpanii z przedstawiania wyników testów zwolnione są osoby zaszczepione przeciw COVID-19 oraz ozdrowieńcy. Pozostali muszą wykonać test PCR lub antygenowy nie wcześniej niż 48 h przed podróżą. Z obowiązku okazywania zaświadczeń o szczepieniu, przechorowaniu COVID-19 i wykonaniu testu zwolnione są dzieci do 6 roku życia.

Turcja - od 1 czerwca 2021 r. wymagane jest okazanie negatywnego wyniku testu RT-PCR wykonanego w ciągu ostatnich 72 godzin przed przybyciem do Turcji lub negatywnego wyniku szybkiego testu antygenowego z ostatnich 48 godzin przed przylotem. Z okazania negatywnego wyniku testu zwolnione są dzieci do 6 lat, osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19 oraz ozdrowieńcy.

Norwegia - rząd Norwegii ogłosił w środę zniesienie od piątku od godz. 15 obowiązku kwarantanny przy wjeździe do tego kraju dla ludzi w pełni zaszczepionych przeciw Covid-19 lub osób, które wyzdrowiały po tej chorobie w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Jednocześnie na granicy lub do trzech dni po przyjeździe należy wykonać test na Covid-19.

Holandia - od najbliższego czwartku podróżujący do Niderlandów z Włoch, Luksemburga, Polski, Czech i Słowacji zostaną zwolnieni z obowiązku posiadania testu na obecność koronawirusa. Holenderski MSZ zmienił kod dla tych krajów z pomarańczowego na żółty.

Słowacja - na terytorium Słowacji w dalszym ciągu (do odwołania) obowiązuje sytuacja nadzwyczajna wprowadzona w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa COVID-19. Od 31 maja 2021 roku obywatele Polski nie podlegają kwarantannie jeśli są zaszczepieni lub są ozdrowieńcami. 

Portugalia - od 14 czerwca w Portugalii honorowane będą dokumenty potwierdzające zakończenie procesu szczepienia przeciwko Covid-19, posiadanie aktualnego negatywnego testu lub zaświadczenia lekarskiego o przebyciu choroby.

Kto zdecyduje się na wakacje za granicą?

Wśród osób, które zadeklarowały, że wybiorą się na wakacje do innego państwa przeważają kobiety (23,2 proc. w porównaniu do 12 proc. mężczyzn). Na taki wyjazd częściej decydują się też osoby po 30-stce (32,5 proc.) i zarabiający powyżej 4000 zł miesięcznie (50,4 proc.).

Większość Polaków wolne spędzi, jednak w kraju, ale poza miejscem zamieszkania (36,9 proc.). Jest to promyk nadziei na ożywienie turystyki górskiej i nadmorskiej oraz poprawy sytuacji tamtejszych restauratorów po miesiącach lockdownu. Takie rozwiązanie najczęściej wybierają młodzi dorośli w wieku 18-29 lat (61,5 proc.), co zapewne ma związek z niższymi zarobkami. Ta grupa chętnie też udaje się na wakacje do rodziny. Urlop w domu spędzi co czwarty z nas (23,6 proc.), głównie osoby z najniższym dochodem do 2000 zł na rękę, seniorzy oraz mieszkańcy wsi. Wypoczywać w sezonie letnim nie zamierza co siódmy Polak (14,4 proc.), z tego ponad 10 proc. zarabiających ponad 5000 zł miesięcznie oraz 19 proc. mężczyzn.

ZOBACZ: Pan Mirosław stracił emeryturę przez garnki. UOKiK mówi dość! Koniec z naciąganiem seniorów

- Długo zapowiadane poluzowanie obostrzeń w sezonie letnim oraz wprowadzenie programu szczepień przeciwko COVID-19 dla wszystkich pełnoletnich Polaków sprawiło, że nabraliśmy ochoty na krajowe i zagraniczne podróże – komentuje Magdalena Grzelak, Rzecznik Prasowy z Santander Consumer Banku. – Z danych zebranych przez bank wynika jednak, że nie każdy z nas będzie w stanie sobie pozwolić na wakacyjny wyjazd, na co mogą mieć wpływ uszczuplone dochody wielu rodzin spowodowane przedłużającą się pandemią i lockdownem wielu branż np. gastronomicznej, fitness, kulturalnej. W związku z wprowadzonym modelem pracy zdalnej, która umożliwia wykonywanie swoich obowiązków służbowych z dowolnego miejsca, wiele osób nie odczuwa też potrzeby udawania się na urlop.

Oszczędzamy na wakacjach

Według badania Santander Consumer Banku, ci którzy zdecydują się wyjechać na wakacje w tym roku będą przebywać w kameralnym otoczeniu. Większość ankietowanych zadeklarowała, że na miejsce swojego letniego pobytu wybierze prywatną kwaterę lub pensjonat (kolejno 21,4 proc. i 18,6 proc.). Widać więc, że niezależnie od wieku i mimo wprowadzenia szczepień ochronnych nadal bardziej komfortowo czujemy się wówczas, gdy nie otacza nas tłum innych ludzi. Najbardziej brawurową i stęsknioną za luksusowymi wakacjami grupą okazują się być 30-latkowie. Ponad 30 proc. z nich nie miałoby nic przeciwko spędzeniu tegorocznego urlopu w dużym kompleksie hotelowym.

Wybór mniejszego miejsca zakwaterowania w czasie urlopu może mieć związek również z potrzebą oszczędzenia na wyjeździe. Co piąty badany nie zamierza wydać na nadchodzące wakacje więcej niż 2000 zł (20,6 proc.). Dotyczy to głównie kobiet (25,9 proc. w porównaniu do 12,8 proc. mężczyzn), dorosłych przed 30-stką (42,5 proc.) i zarabiających do 3000 zł miesięcznie (46,6 proc). Chęć oszczędzenia może wynikać z tego, że ponad połowa Polaków (62,4 proc.) zamierza sfinansować tegoroczny urlop z odłożonych środków, które najpewniej zostały nadwątlone przez pandemię koronawirusa. Natomiast co trzeci z nas chce wykorzystać w tym celu bieżące przychody (35,2 proc.).

Warto zwrócić uwagę na fakt, że Polacy nie planują zadłużać się, aby sfinansować wakacje, praktycznie nikt nie wskazał takiej odpowiedzi. Pandemia i kolejne lockdowny spowodowały, że staliśmy się ostrożniejsi w wydawaniu pieniędzy. Jeśli planujemy wydatki, w pierwszej kolejności chcemy wykorzystać zgromadzone oszczędności. W ostatnim roku zapewne także musieliśmy zrezygnować z części wydatków, chociażby tych przeznaczanych zwykle na rozrywkę, co wpłynęło na to, że za te pieniądze zamierzamy sfinansować tegoroczne wakacje – podsumowuje Renata Wrzaskowska, Ekspert ds. Projektów Marketingowych w Departamencie Sprzedaży i Relacji z Klientami Biznesowymi z Santander Consumer Banku.

SPRAWDŹ: Polski Ład. Tyle naprawdę zyskaja Polacy. Ujawniamy prawdę

Sonda
Czy tegoroczne wakacje planujesz spędzić w Polsce?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany