Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Siedlcach

i

Autor: Monika Półbratek Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Siedlcach ostrzega przed oszustami

ZUS: Informacja o stanie konta ubezpieczonego dostępna na PUE

2021-07-10 13:55

ZUS zakończył udostępnianie informacji o stanie konta ubezpieczonego (IOSKU). Podobnie jak w ubiegłym roku stan konta można sprawdzić wyłącznie na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS) - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Jak przekazała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, zakończona została akcja generowania i udostępniania informacji o stanie konta ubezpieczonego według stanu na 31 grudnia 2020 r. (IOSKU za 2020 r.).

 - Tak, jak w zeszłym roku, nie wysyłaliśmy jej do ubezpieczonych w formie papierowej, a udostępniliśmy ją w wersji elektronicznej na Platformie Usług Elektronicznych (PUE). Dlatego zachęcamy wszystkich ubezpieczonych do zakładania profilu na PUE ZUS – podkreśliła prof. Uścińska.

 Informację na PUE Zakład udostępnił po przeprowadzonej w czerwcu rocznej waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne i kapitału początkowego oraz środków zapisanych na subkoncie.

 Aby znaleźć informację o stanie swojego konta na PUE wystarczy wejść w "Panel ubezpieczonego", wybrać zakładkę "Informacje o stanie konta", a następnie "Informacja za 2020 r.".

 Tegoroczna Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego w ZUS (IOSKU) odwzorowuje stan naszych środków zapisanych zarówno na koncie jak i subkoncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych według stanu na 31 grudnia 2020 roku.

 Ubezpieczeni, którzy w 2020 r. ukończyli 35 lat, w IOSKU znajdą również symulację hipotetycznej emerytury obliczoną z samego tylko konta ubezpieczonego oraz z konta i subkonta w ZUS (zakładka "Hipotetyczna emerytura"). W każdym wariancie Zakład stosuje dwie symulacje wyliczeń. Jedna uwzględnia naszą dalszą pracę, aż do ukończenia wieku emerytalnego przy wpływie składek w uśrednionej wysokości z dotychczasowych lat pracy, a drugi przyjmuje, że kończymy już aktywność zawodową i więcej nie składkujemy.

 ZUS wygenerował również "informację o przekazaniu do ZUS raportu informacyjnego przez płatnika składek". Złożenie tego raportu pozwala płatnikowi na skrócenie przechowywania akt pracowniczych z 50 do 10 lat. Informacja została przygotowana tylko dla osób, za które płatnik składek złożył raport informacyjny w 2020 roku.

Najnowsze