ZUS

i

Autor: Shutterstock ZUS

ZUS nie zdąży dostosować się do Nowego Ładu?

2021-11-04 12:35

Zakład Ubezpieczeń Społecznych dokona zakupów usług informatycznych wartych dziesiątki milionów złotych bez procedury przetargowej. Zakład postawił rządowi warunek. Jeśli ma zdążyć z wdrożeniem zmian zawartych w ustawie w swoim systemie informatycznym. - To jest pole do poważnych nadużyć – ostrzega senator Kazimierz Kleina, przewodniczący Komisji Finansów i Budżetu. ZUS tłumaczy - musimy mieć czas na wdrożenie zmian. Przetargi w ZUS trwają po 314 dni.

W czasie ubiegłotygodniowych obrad senackiej Komisji Finansów i Budżetu senatorowie pytali przedstawicieli ZUS-u oraz rządu o poprawkę w Polskim Ładzie, która zwalniała ZUS ze stosowania prawa zamówień publicznych przy zakupach usług informatycznych związanych z wdrożeniem Polskiego Ładu.

– Przedstawicielka ZUS powiedziała nam na Komisji wręcz, że nie dostosują się do terminów narzuconych przez Polski Ład, jeśli będą musieli stosować prawo zamówień publicznych. ZUS postawił ultimatum: albo będą zakupy bez procedury przetargowej, albo nie zdążymy – relacjonuje senator Kazimierz Kleina, przewodniczący Komisji Finansów i Budżetu.

Wszystkie niedziele wolne od handlu. Protest pracowników sklepów

EKG 2021: Gertruda Uścińska. Prezes ZUS wprost: Czy będziemy harować do śmierci?

Dodaje, że większość senatorów była za odrzuceniem tej poprawki, gdyż "niedopuszczalnym jest, by środki publiczne były wydawane poza wszelką kontrolą. Rodzi to bardzo duże pole do nadużyć" - podkreślił nasz rozmówca.

Paweł Żebrowski, rzecznik Zakładu, zaznacza, że "przygotowując się do wprowadzenia Polskiego Ładu - Zakład Ubezpieczeń Społecznych działa zgodnie z prawem. Ustawa, która wprowadza Polski Ład, pozwala na to, aby ZUS dokonywał odpowiednich zakupów z wyłączeniem Prawa Zamówień Publicznych (PZP) i Zakład z tego prawa korzysta".

Sonda
Czy pracownicy ZUS powinni zarabiać więcej?

Podkreśla również, że zamawiający musi mieć zapewniony odpowiedni czas na przeprowadzenie czynności wynikających z ustawy PZP oraz powinien zapewnić wykonawcy czas na realizację zamówienia. Średni czas trwania przetargu o wartości powyżej progów UE od kilku lat przekracza 90 dni. Jednak w ZUS trwa to znacznie dłużej.

"Przetargi informatyczne w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych nie tylko dotyczą największych i najbardziej skomplikowanych w Polsce systemów informatycznych, które zawsze były przedmiotem ostrej walki konkurencyjnej między wykonawcami, co wiąże się ze wzmożonym korzystaniem przez wykonawców ze środków ochrony prawnej" - czytamy w komunikacie ZUS.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze