ZUS

i

Autor: PAP

ZUS wypłaci pieniądze uchodźcom z Ukrainy? Rzecznik Zakładu ujawnia

2022-03-24 12:20

Obywatele Ukrainy, którzy mają problem z otrzymywaniem rent i emerytur powinni zgłosić się do dowolnej placówki ZUS. Będziemy próbowali bezpośrednio skontaktować się z Funduszem Emerytalnym Ukrainy, aby pomóc w umożliwieniu pobierania świadczeń - poinformował PAP rzecznik ZUS Paweł Żebrowski

Emerytura dla Ukraińców. Czy będzie z ZUS?

Jak przekazał PAP rzecznik ZUS, obecnie nie ma sygnałów, aby emeryci i renciści z Ukrainy, którzy opuścili swój kraj w związku z wojną mieli problemy z otrzymywaniem świadczeń. "Nie ma przeszkód, aby osoby, które pobierają ukraińskie świadczenia emerytalno-rentowe na rachunki bankowe w Ukrainie, pobierały kwoty z bankomatów w Polsce, o ile tylko nie ma przeszkód po stronie banków. W normalnej sytuacji, takie operacje kartą płatniczą są realizowane" - wyjaśnił Żebrowski. Zaznaczył jednocześnie, że ewentualne ograniczenia w takich wypłatach mogą być spowodowane problemem z wymienialnością hrywny. "Na ten moment nie mamy sygnałów, aby takie problemy występowały" - dodał.

Jeśli jednak obywatel Ukrainy będzie miał problem z otrzymywaniem świadczeń emerytalno-rentowych z Ukrainy, bo na przykład pobierał je przekazem pocztowym w Ukrainie, powinien zgłosić się do dowolnej placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. "Bezpośrednio współpracę z Ukrainą prowadzi Oddział ZUS w Rzeszowie. Po zgłoszeniu nam sprawy będziemy próbowali bezpośrednio skontaktować się z Funduszem Emerytalnym Ukrainy, aby pomóc w umożliwieniu pobierania świadczeń z Ukrainy" - zapewnił rzecznik Zakładu.

Z kolei osoby, które miały wypłacaną przez ZUS polską emeryturę lub rentę na rachunek bankowy w Ukrainie i znalazły się na terenie Polski, mogą zwrócić się o pomoc w sprawie zmiany rachunku do najbliższej placówki ZUS. Mogę też przesłać prośbę o przekazywanie świadczenia na rachunek w Polsce za pośrednictwem poczty - do Oddziału ZUS w Rzeszowie, na adres: Oddział ZUS w Rzeszowie, Wydział Realizacji Umów Międzynarodowych, ul. Piłsudskiego 12, 35-075 Rzeszów. Świadczenie będzie wypłacone od momentu, gdy dana osoba przestała je pobierać.

Tańczące z Promocjami 22-02-2022
Sonda
Wojna na Ukrainie. Ile może potrwać, Twoim zdaniem?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze