ZUS

i

Autor: PAP

ZUS wypłaci pieniądze uchodźcom z Ukrainy? Rzecznik Zakładu ujawnia

2022-03-24 12:20

Obywatele Ukrainy, którzy mają problem z otrzymywaniem rent i emerytur powinni zgłosić się do dowolnej placówki ZUS. Będziemy próbowali bezpośrednio skontaktować się z Funduszem Emerytalnym Ukrainy, aby pomóc w umożliwieniu pobierania świadczeń - poinformował PAP rzecznik ZUS Paweł Żebrowski

Emerytura dla Ukraińców. Czy będzie z ZUS?

Jak przekazał PAP rzecznik ZUS, obecnie nie ma sygnałów, aby emeryci i renciści z Ukrainy, którzy opuścili swój kraj w związku z wojną mieli problemy z otrzymywaniem świadczeń. "Nie ma przeszkód, aby osoby, które pobierają ukraińskie świadczenia emerytalno-rentowe na rachunki bankowe w Ukrainie, pobierały kwoty z bankomatów w Polsce, o ile tylko nie ma przeszkód po stronie banków. W normalnej sytuacji, takie operacje kartą płatniczą są realizowane" - wyjaśnił Żebrowski. Zaznaczył jednocześnie, że ewentualne ograniczenia w takich wypłatach mogą być spowodowane problemem z wymienialnością hrywny. "Na ten moment nie mamy sygnałów, aby takie problemy występowały" - dodał.

Jeśli jednak obywatel Ukrainy będzie miał problem z otrzymywaniem świadczeń emerytalno-rentowych z Ukrainy, bo na przykład pobierał je przekazem pocztowym w Ukrainie, powinien zgłosić się do dowolnej placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. "Bezpośrednio współpracę z Ukrainą prowadzi Oddział ZUS w Rzeszowie. Po zgłoszeniu nam sprawy będziemy próbowali bezpośrednio skontaktować się z Funduszem Emerytalnym Ukrainy, aby pomóc w umożliwieniu pobierania świadczeń z Ukrainy" - zapewnił rzecznik Zakładu.

Z kolei osoby, które miały wypłacaną przez ZUS polską emeryturę lub rentę na rachunek bankowy w Ukrainie i znalazły się na terenie Polski, mogą zwrócić się o pomoc w sprawie zmiany rachunku do najbliższej placówki ZUS. Mogę też przesłać prośbę o przekazywanie świadczenia na rachunek w Polsce za pośrednictwem poczty - do Oddziału ZUS w Rzeszowie, na adres: Oddział ZUS w Rzeszowie, Wydział Realizacji Umów Międzynarodowych, ul. Piłsudskiego 12, 35-075 Rzeszów. Świadczenie będzie wypłacone od momentu, gdy dana osoba przestała je pobierać.

Tańczące z Promocjami 22-02-2022
Sonda
Wojna na Ukrainie. Ile może potrwać, Twoim zdaniem?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze