Już od 15 lutego Polacy będą mogli rozliczyć PIT-y poprzez rządową stronę internetową. Tak jak w ubiegłym roku dokument przygotuje za nas Urząd Skarbowy i wystarczy jego potwierdzenie. Wystarczy jednak odrobina formalności, żeby odzyskać część zabranych przez państwo pieniędzy. Ciekawym rozwiązaniem jest ulga termomodernizacyjna.
- Ulga polega na odliczeniu od podstawy obliczenia podatku (przychodów - w przypadku podatku zryczałtowanego) wydatków poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w budynku mieszkalnym jednorodzinnym - tłumaczy rządowy serwis podatkowy.
Wykaz ekologicznych inwestycji jakie możemy odliczyć od podatku znajdziemy w rozporządzeniu ministra inwestycji i rozwoju. Ulga należała się będzie między innymi za wymianę pieca czy montaż kolektorów solarnych. Trzeba jednak pamiętać, że istnieje również szereg warunków jakie trzeba spełnić. Przede wszystkim należy posiadać faktury na koszty własne każdego współwłaściciela nieruchomości. Nie odliczymy również wydatków jakie poniesiemy trakcie budowy domu, a nieruchomość musi być domem jednorodzinnym. Jeśli kwota przysługującej ulgi jest wyższa niż dochód z danego roku, można ją przenieść na następne lata i odliczać ją przez sześć lat.
SPRAWDŹ KONIECZNIE: Rząd sprawdzi Twój MAJĄTEK, RODZINĘ i DOCHODY. Ile ktoś na tym zarobi?
Ulga termomodernizacyjna 2021. Komu przysługuje?
Ulga przysługuje podatnikowi, który jest właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Oznacza to, że mając dom, który ocieplamy, spełniając określone wymogi możemy skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej.
Ulga termomodernizacyjna 2021. Ile wynosi?
W tegorocznym rozliczeniu PIT podatnicy będą mogli odliczyć swoje wydatki związane z walką ze smogiem. Co warte podkreślenia korzyści z nowej ulgi termomodernizacyjnej są spore.
- Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem - tłumaczy rządowy serwis podatkowy.
Ulga termomodernizacyjna. Co można odliczyć?
Ulga termomodernizacyjna obejmuje czynności, które opisywane są odrobinę topornym pojęciem "przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Chodzi o ulepszenia, które zmniejszają zapotrzebowanie na ogrzewanie, czyli m.in. palenie w piecu. Uwzględnić można także całkowitą wymianę źródła ciepła np. na odnawialne.
UWAGA! Z ulgi termomodernizacyjnej nie można korzystać w przypadku budynku będącego w budowie.
Szczegółowe informacje o możliwościach odliczenia znajdziemy w rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych (Dz. U. poz. 2489). Chodzi głównie o inwestycje, które zakończą się w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym podatnik poniósł pierwszy wydatek. Oczywiście, trzeba mieć na wszystko fakturę. Nie można uwzględnić jednak wszystkiego. Jeśli skorzystliśmy z dofinansowania Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, nie możemy tego wpisać.