Akcja charytatywna

Zygmunt Chajzer w nietypowy sposób pomaga Ukrainie! "Moje okna jadą na Ukrainę" [ZDJĘCIA]

2022-08-16 14:43

Wojna w Ukrainie. Robisz remont i wymieniasz okna? Nie pozwól aby stare zmarnowały się na śmietnisku! Idż w ślady Zygmunt Chajzera i wyślij swoje okna do Ukrainy.

Znany prezenter przekazał niezwykły podarunek

- Moje okna jadą do Ukrainy! Podczas remontu okazało się, że muszę wymienić 9 całkiem dobrych okien. Wyrzucić? Nigdy! Na szczęście znalazłem Fundacja Brda, która organizuje zbiórkę okien i wysyła je do zniszczonej Ukrainy. Robią fantastyczną robotę - napisał na swoim Instagramie Zygmunt Chajzer.

„Okna dla Ukrainy” to akcja Zofii Jaworowskiej i Petra Vladimirova, założycieli fundacj BRDA. W ramach nowego projektu przygotowują i wysyłają zgromadzone okna do Ukrainy. Zygmunt Chajzer postanowił wesprzeć akcję swoimi starymi oknami, które po uprzednim umówieniu dostarczył do Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w centrum Warszawy. To właśnie tam fundacja zbiera okna od osób prywatnych oraz producentów z końcówek serii, testów i ekspozycji.

Zosia działała z Grupą Zasoby, która pomogła znaleźć schronienie dla ponad 5500 osób uchodźczych z Ukrainy. Petro jest ukraińskim architektem, wojna zastała go w Warszawie. Chcą naprawiać szkody wyrządzone przez wojnę w Ukrainie. Zbierają okna, aby wysłać je tam gdzie są potrzebne. Fundacja BRDA powstała dzięki ich wspólnej chęci działania. - Wszyscy nasi partnerzy zgodnie stwierdzili: okna to to, czego najbardziej teraz potrzebują - mówi fundacja.

Logistyka związana z akcją to wyzwanie finansowe. Dlatego Fundacja BRDA założyła zbiórkę internetową. Zebrane środki zostaną przeznaczone na: wynajem magazynu, opakowania, transport, narzędzia do późniejszego montażu oraz inne potrzeby. W kosztorysie jest również wynagrodzenie dla ukraińskich pracowników oraz ubezpieczenie. Po miesiącu akcji zebrano ponad 30 tysięcy złotych. Do celu brakuje drugie tyle, dlatego Zosia i Petro apelują o dalsze wpłaty pod tym adresem.

Raport Walczaka: Maria Piechowska: Ukraińcy sami nie spodziewali się, że będą tak zdeterminowani

- Chcemy zdążyć z transportem przed jesienią tak, by domy, przedszkola, szkoły były na nowo zdatne do użytkowania i zamieszkania, zanim zrobi się zimno. Okna zebrane od osób prywatnych i od producentów pojadą tam, gdzie ataków rakietowych od dłuższego czasu nie ma i dokąd ludzie wracają - mówią Zosia i Petro.

Okna to dopiero początek. Bazując na doświadczeniach z tego projektu, fundacja konsekwentnie będzie gromadzić i wysyłać, kolejne materiały i narzędzia budowlane z odzysku. Współpracuje z ukraińskimi organizacjami: fundacją Co-Haty, organizacją District #1, grupą Repair Together, Brave for Ukraine, Building Ukraine Together i innymi inicjatywami w Iwano-Frankiwsku, Czernihowie i Kijowie.

Sonda
Kiedy skończy się wojna na Ukrainie?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze