Ropa naftowa

i

Autor: Shutterstock Ropa naftowa

Tyle zarabiają na wojnie

Koncerny naftowe zarabiają fortunę przez wojnę w Ukrainie. Przychody rosną o 90 procent

2022-08-16 9:59

Saudyjski koncern naftowy Aramco odnotował w pierwszym półroczu 2022 r. rekordowe zyski: blisko 88 mld dol. Przychód wzrósł o 90 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku - informuje firma. Wzrost cen ropy, który wywindował dochody firmy, jest skutkiem wojny na Ukrainie. Ale to nie jedyny koncern, który zarabia kokosy przez wojnę.

Koncerny naftowe zarabiają fortunę

Inwazja Rosji na Ukrainę i sankcje nałożone na Moskwę podbiły w ogóle dochody firm naftowych. Zyski amerykańskich koncernów ExxonMobil i Chevron za drugi kwartał tego roku wyniosły odpowiednio 17,85 mld dol. i 11,62 mld dol. W tym samym kwartale rok wcześniej ExxonMobil zarobił 4,69 mld dol., a Chevron 3,08 mld dol. Również brytyjski Shell odnotował rekordowy zysk za ostatni kwartał - 11,5 mld dol. W analogicznym okresie ubiegłego roku Shell zarobił 5,5 mld dol. 

„Pieniądze to nie wszystko” – Andrzej Hawryluk

-Ceny ropy na całym świecie utrzymują się na bardzo wysokim poziomie, a na wyjątkowo dobre wyniki Aramco wpłynął też znaczny wzrost popytu na saudyjski surowiec - wyjaśnił prezes koncernu Amin Nasser.

Ropa tanieje

We wtorek rano baryłka ropy typu Brent na giełdzie w Londynie taniała o 0,85 proc. i wynosiła niespełna 94,3 dolarów. W piątek wieczorem cena tej ropy wynosiła nieco ponad 98 dolarów. Także ropa typu WTI we wtorek taniała. Rano cena baryłki wynosiła niespełna 88,9 dolarów, a więc taniała o prawie 0,6 proc. W piątek wieczorem cena baryłki wynosiła już 92,23 dolary.

Sonda
Czy inwestujesz w surowce
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze