SuperBiz opinie 11 tys. osób padło ofiarą oszustów kredytowych. Stracili miliony

11 tys. osób padło ofiarą oszustów kredytowych. Stracili miliony

02.03.2017, godz. 16:17
11 tys. osób padło ofiarą oszustów kredytowych. Stracili miliony
11 tys. osób padło ofiarą oszustów kredytowych. Stracili miliony foto: Policja

Blisko 80 mln zł prowizji zapłacili klienci, którzy skorzystali z usług pośredników kredytowych i doradców finansowych ze zorganizowanej grupy przestępczej. Pobierali oni bardzo wysokie prowizje za pomoc w zaciągnięciu kredytu – poinformowała Dolnośląska Policja. Pokrzywdzonych może być nawet 11 tys. kredytobiorców. Niektórzy klienci pośredników po podpisaniu umowy kredytowej targnęli się na swoje życie.

W związku ze sprawą zatrzymano 10 osób, w tym lidera grupy, która wyłudzała pieniądze od kredytobiorców. Czterej podejrzani trafili do tymczasowego aresztu. Usłyszeli oni zarzuty oszustw na wielką skalę, prania brudnych pieniędzy i przynależności do zorganizowanej grupy przestępczej. Na czele grupy stała osoba z firmy pośredniczącej w zawieraniu umów kredytowych.

Zobacz także: 11 mln zł kosztowało najdroższe mieszkanie w Warszawie

Z komunikatu Policji Dolnośląskiej wynika, że straty klientów sięgają 80 mln złotych. - Pokrzywdzonych doprowadzono do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie blisko 80 milionów złotych z tytułu opłat pośrednictwa – można przeczytać w informacji prasowej. Ponadto lider grupy usłyszał zarzut prania brudnych pieniędzy w kwocie przekraczającej 240 mln złotych. (...) – Dodatkowo lider grupy usłyszał zarzut udziału w ponad 60 oszustwach i usiłowaniu oszustw, które miały na celu doprowadzenie osób fizycznych i banków do niekorzystnego rozporządzenia mieniem o wartości min. 6,7 mln złotych. – informuje Policja Dolnośląska na swojej oficjalnej stronie internetowej.

Zobacz także: Robert Lewandowski kupił apartament na Złotej 44 [ZDJĘCIA]

Pośrednicy przeważnie oszukiwali osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej. Ze względu na brak zdolności kredytowej nie mogły one liczyć na kredyt w banku. Często były nieporadne, chore lub w podeszłym wieku. Zwracały się o pomoc do doradców, którzy wprowadzali w błąd zarówno klientów, jak i banki. Między innymi oszuści zapewniali, że są w stanie usunąć z BIG informacje obniżające zdolność kredytową klientów. Za swoje usługi pobierali bardzo wysokie prowizje, jak również żądali wykupienia drogiego ubezpieczenia. W miarę postępowania kredytowego namawiali, aby w proces udzielania kredytu zaangażować dodatkowego pośrednika. Jak tłumaczyli, miało to pomóc klientom podnieść zdolność kredytową. Usługa generowała dodatkowe koszty. Przed udzieleniem kredytu klienci dowiadywali się, że jeżeli nie opłacą dodatkowych pośredników, nie dostaną pożyczki. Dostawali także do podpisania umowy in blanco. W rezultacie pośrednicy zaciągali kredyty na bardzo wysokie kwoty, ale dłużnicy mogli dysponować tylko niewielką częścią pożyczki. Często biuro pośrednictwa kredytowego organizowało, wbrew woli kredytobiorcy, kilka kredytów i to na znacznie wyższe kwoty niż pierwotnie ustalono – podkreśla Dolnośląska Policja.

Może cię zainteresować: Katastrofa demograficzna. Na 1000 pracujących Polaków aż 880 nie pracuje

- Ci ludzie poprzez wpędzenie w pętle kredytową nie mają obecnie za co żyć – powiedziała cytowana przez Onet Biznes prok. Pawlik-Czyniewska, która prowadzi śledztwo.

Śledztwo w sprawie nieuczciwych pośredników rozpoczęło się w sierpniu 2016 roku. Objęte są nim takie firmy, jak Arum Finance, Council Finance, El Globala czy Personel Finance. Śledczy ostrzegają, że biura w dalszym ciągu pozostają aktywne. Wszystkie zostały zorganizowane przez lidera grupy. Niektóre przestępstwa objęte zarzutami popełniono jeszcze w 2010 roku. Podejrzanym grozi do 10 lat więzienia.

Oprac. na podst. biznes.onet.pl, tvn24.pl, dolnoslaska.policja.gov.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: