SuperBiz opinie Czy wróci ulga remontowo-budowlana?

Czy wróci ulga remontowo-budowlana?

17.03.2017, godz. 17:09
Rozliczenie PIT przez pracodawcę
foto: SHUTTERSTOCK

Ulga remontowo-budowlana powinna powrócić i to jak najszybciej – apeluje do polskich władz Centrum Badań i Analiz Rynku ASM. Według tej instytucji powrót ulgi napędziłby koniunkturę w sektorze budowlanym. Swoje poglądy zwolennicy powrotu ulgi zaprezentowali podczas debaty zorganizowanej 17 marca przez serwis Muratorplus.pl.

Tzw. duża ulga budowlana obowiązywała w latach 1997-2001. Zezwalała ona podatnikom na odliczenie sobie od podatku dochodowego części kosztów włożonych w remont, zakup lub budowę nieruchomości. Choć odeszła w niepamięć 16 lat temu, żywe są głosy postulujące jej przywrócenie, gdyż, jak wynika z analiz ASM, pobudzała ona polski sektor budowlany. - Szacujemy, że wprowadzenie nowej ulgi budowlanej skutkowałoby wzrostem skłonności Polaków do podejmowania działań remontowych, przez co remontów byłoby więcej o 27,6 proc. - mówiła podczas debaty zorganizowanej przez Muratorplus.pl Małgorzata Walczak-Gomuła, prezes zarządu ASM. Instytucja ta, wraz z sześcioma organizacjami branżowymi, chce lobbować w rządzie na rzecz przywrócenia ulg.

ZOBACZ TEŻ: 500 plus dla przedsiębiorców. Rząd ma pomysł na nową ulgę

- Ulgi nie są rozdawnictwem pieniędzy, a inwestycją w koniunkturę w budownictwie – mówił podczas debaty Paweł Babij, prezes Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Budownictwa. - Jestem za wprowadzeniem ulgi, bo uważam, że państwo nie może być bezczynne wobec rynku budowlanego – wtórował prof. Marek Bryx, protektor ds. zarządzania w SGH. - Wprowadzenie ulgi nie miałoby charakteru propagandowego, a ekonomiczny. To nie jest tak, że państwo dałoby coś obywatelom, bo to oni sami najpierw musieliby na remont lub budowę zarobić, aby z ulgi skorzystać – dodał profesor.

Podczas debaty prowadzonej przez Marka Wielgo, redaktora naczelnego Muratorplus.pl, głos zabrali również Ryszard Kowalski, prezes Związku Pracodawców-Producentów Materiałów dla Budownictwa oraz dr Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. W trakcie wymiany poglądów pojawiły się opinie, że być może ulga remontowa powinna dotyczyć tych osób, które najbardziej jej potrzebują, czyli np. ich mieszkania wymagają pilnego remontu, ale ich właściciele nie mają na niego środków. - Ulga powinna być skierowana do wszystkich Polaków, niezależnie od stanu ich mieszkań i ich statusu – odparł na to obecny na sali wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski.

ZOBACZ TEŻ: PIT 2017. Co możesz odliczyć od podatku

Czy jest szansa na powrót ulgi? Podczas debaty pojawiły się co do tego wątpliwości, jako że zapewne oponowałby resort finansów. Szefowa ASM zadeklarowała jednak, że grupa organizacji rekomendujących powrót ulgi nie podda się i w najbliższym czasie będzie podejmowała działania lobbingowe wśród władz i innych ciał decydenckich.

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: