SuperBiz opinie Ile zarabia śmieciarz?

Ile zarabia śmieciarz?

16.03.2017, godz. 14:54
Ile zarabia śmieciarz?
Ile zarabia śmieciarz? foto: SHUTTERSTOCK

Praca śmieciarza nie należy do lekkich. Osoba zatrudniona na tym stanowisku musi dźwigać kontenery i ma kontakt z nieczystościami, a zarabia stosunkowo niewiele. Ponadto śmieciarz powinien posiadać prawo jazdy kat. C, ponieważ często wykonuje dodatkowo pracę kierowcy. Zapytaliśmy o zarobki pracownika jednej z większych warszawskich firm, która zajmuje się gospodarką odpadami komunalnymi oraz rzeczniczkę prasową MPO w Warszawie.

Zarobki śmieciarzy są zróżnicowane w zależności od miejscowości, regionu i rodzaju wykonywanej pracy. Przykładowo,w Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania w m. st. Warszawie inna stawka obowiązuje kierowcę śmieciarki, a inna – ładowacza. - Średnia stawka godzinowa wynikająca z umowy o pracę aktualnie wynosi 17,30 zł dla kierowców, 15,40 dla ładowaczy - mówi serwisowi Superbiz.se.pl Wiesława Rudzka, rzeczniczka prasowa MPO w Warszawie. (Podano kwoty brutto.)

Zobacz także: Śmieciowa rewolucja. Trzeba będzie wrzucać śmieci do czterech kontenerów

Agencja zatrudnienia GP People za godzinę pracy w Poznaniu oferuje kierowcy śmieciarki 21,98 zł brutto (16,00 zł/h na rękę). Zakładając, że śmieciarz pracuje 8 godzin dziennie w dni robocze, w zależności od miesiąca, może dostać na rękę od 2432 zł w kwietniu i grudniu 2017 r. (152 godziny pracy) do 2944 zł w marcu 2017 r. (184 godziny pracy). Jeżeli przyjmiemy, że pracuje 160 godzin miesięcznie, jego zarobki uplasują się na poziomie 2560 zł netto.

Aby dostać posadę, trzeba posiadać: „prawo jazdy kat. C, aktualne orzeczenie psychotechniczne, świadectwo kwalifikacji zawodowej, minimum roczne udokumentowane doświadczenie w prowadzeniu samochodów o łącznej masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz umiejętność pracy w zespole". Warto podkreślić, że w wielu firmach kierowcy śmieciarek dzielą się swoimi obowiązkami ze śmieciarzami. Tak więc, do zadań kierowcy śmieciarki może należeć zarówno opróżnianie kontenerów z odpadami, jaki i – prowadzenie pojazdu.

Przeczytaj też: Resort środowiska chce powszechnego obowiązku segregowania śmieci – czy będzie drożej?

Poprosiliśmy o komentarz osobę, która jest zatrudniona w charakterze kierowcy – ładowacza w prywatnym przedsiębiorstwie w Warszawie. Miesięczne zarobki na tym stanowisku mieszczą się w przedziale 2,5 – 2,6 tys. zł netto. Do głównych obowiązków kierowcy - ładowacza należy prowadzenie śmieciarki oraz opróżnianie kontenerów ze śmieciami w altankach. W przykładowej firmie na jednej zmianie pracuje 2 – 3 pracowników. Jeden jest kierowcą i prowadzi śmieciarkę, a pozostali opróżniają kontenery. Wszyscy dzielą się obowiązkami w tygodniowych odstępach czasu. Oznacza to, że w jednym tygodniu kierowca – ładowacz może prowadzić śmieciarkę, a w następnym – opróżniać kontenery.

Może cię zainteresować: Nie segregujesz śmieci? Szykuj się na wyższe opłaty

Nasz rozmówca wyjaśnia, że na rynku spotyka się kontenery o różnej pojemności, przy czym najbardziej popularne są te o pojemności 1100 litrów. Pracownicy w jego firmie nie otrzymują stawki godzinowej, ale pracują na etat. Jednak niektórzy śmieciarze są zatrudniani przez firmy zewnętrzne, a w ich przypadku warunki zatrudnienia mogą być inne. W Warszawie gospodarką odpadami komunalnymi zajmują się prywatne przedsiębiorstwa oraz jedna firma z sektora publicznego.

A jak kształtują się zarobki w branży? Z publikacji Głównego Urzędu Statystycznego pt. „Struktura wynagrodzeń według zawodów w październiku 2014 r." wynika, że w badanym okresie przeciętne wynagrodzenie brutto „osoby zajmującej się dostawą wody, gospodarowaniem ściekami i odpadami oraz działalnością związaną z rekultywacją" wyniosło ogółem 3868,27 zł brutto (2761,53 zł netto). W tym samym okresie wynagrodzenie ogółem w sektorze publicznym kształtowało się na poziomie 3933,01 zł brutto (2806,35 zł netto), a w sektorze prywatnym – na poziomie 3721,12 zł brutto (2658,96 zł netto).

Źródła: meega.pl, mat. własne, kadry.infor.pl, GUS

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: