SuperBiz opinie Najdroższe stadiony Europy. Wśród nich PGE Narodowy [ZDJĘCIA]

Najdroższe stadiony Europy. Wśród nich PGE Narodowy [ZDJĘCIA]

12.06.2016, godz. 14:07
Stadiony piłkarskie
Allianz Arena foto: EAST NEWS

Organizując cztery lata temu EURO, Polska wraz z Ukrainą nadgoniły do światowej czołówki piłkarskiej infrastruktury. Nasze obiekty - szczególnie Stadion Narodowy w Warszawie, nie odbiegają od innych słynnych obiektów. Które z nich są najdroższe?

Eksperci z firmy KPMG obliczyli, które obiekty piłkarskie na Starym Kontynencie kosztowały najwięcej. Wśród 10 najbardziej okazałych stadionów nie zabrakło tych goszczących uczestników rozgrywanego właśnie EURO 2016 oraz poprzednich ME w Polsce i na Ukrainie.

Sprawdź również: Top 10 najbogatszych piłkarzy w Europie [ZDJĘCIA]

10. St. Jakob Park

Stadion w Bazylei, na którym rozgrywano mecze Euro 2008 w Austrii i Szwajcarii, pomieści 38,512 kibiców. Całkowity koszt budowy: 173 mln euro. Koszt powstania 1 miejsca: 4 492 euro

9. Arena Lwów

Pierwszy w zestawieniu Top 10 obiekt z EURO 2012. Obecnie gości nie tylko miejscowe drużynę, ale także ekipę Szachtara Donieck, który ze względu na agresję Rosji na wschodzi Ukrainy, musiał szukać azylu na zachodzie kraju. Arena Lwów to obiekt na 33 tysiące kibiców. Koszt: 200 milionów euro.

8. Stade Pierre-Mauroy

Stadion w Lille gości zawodników i kibiców tegorocznych ME. Na co dzień służy Lille OSC. Stadion może pomieścić nieco ponad 50 tysięcy kibiców. Całkowity koszt: 282 miliony euro.

7. Donbas Arena

Kolejna arena EURO 2012. Obecnie to ruina, która stała się również polem walk żołnierzy ukraińskich z separatystami wspieranymi przez Rosję. Nowoczesny obiekt był stanie pomieścić 51 504 miejsc osób. Całkowity koszt: 294 miliony euro.

6. Allianz Arena

Wizytówka Bayernu Monachium, w którym na co dzień gra Robert Lewandowski. Stadion służy także drugiej ekipie w stolicy Bawarii - TSV 1860 Monachium. Bardzo często gosci również reprezentację Niemiec. Allianz Arena powstała na MŚ w 2006 roku. Pomieści prawie 70 tysięcy kibiców. Całkowity koszt: 340 milionów euro.

5. Stadion Narodowy (PGE Narodowy)

Chluba stolicy kraju i całej Polski. Symbol EURO 2012. Poza widowiskami piłkarskimi, rozgrywają się tam również mecz siatkówki, żużel, zawody windsurfingowe czy lekkoatletyczne oraz liczne koncerty i eventy kulturalne czy biznesowe.  PGE Narodowy pomieści 57 915 kibiców. Całkowity koszt: 377 milionów euro.

Czytaj koniecznie: EURO 2016. Kolecjonerskie monety w sprzedaży [ZDJĘCIA]

4. Stade des Lumieres

Druga w zestawienia arena obecnych ME we Francji. Na obiekcie Olympique Lyon zostanie rozegrany jeden z dwóch półfinałów EURO 2016. Obiekt zmieści 60 tysięcy kibiców. Co ciekawe, na dachu stadionu znajdują się panele pobierające energię słoneczną. Całkowity koszt: 405 milionów euro.

3. Stadion Olimpijski w Kijowie

Stadion na którym rozegrano finał poprzedniego EURO - Hiszpania-Włochy. Co ciekawe obiekt w stolicy Ukrainy powstał już w 1923 r., a przed turniejem przeszedł modernizację. Obecnie liczy 70,500 kibiców, ale w poprzednim stuleciu jego pojemność sięgała blisko 100 tys. osób. Całkowity koszt: 404 miliony euro.

2. Emirates Stadium

Czołówka zestawienia to popis brytyjskiej myśli architektonicznej. Stadion Arsenalu Londyn został oddany do użytku w 2006 r. i pomieści nieco ponad 60 tysięcy widzów. Całkowity koszt: 440 milionów euro.

1. Wembley

Stadion legenda. To na dawnym obiekcie w tym miejscu Jan Tomaszewski zatrzymał Anglię, dając początek jednej z największych legend w historii polskiej piłki nożnej. Dla młodszych czytelników to osiągnięcie na miarę wygranej z Niemcami w Warszawie (2:0) w czasie el. ME 2016. Nowe Wembley w Londynie zostało oddane do użytku w 2007 r., rozgrywano tam mecze Igrzysk Olimpijskich w 2012 r. Wartość obiektu jest większa niż Emirates Stadiumi i Stadionu Olimpijskiego w Kijowie łącznie - 912 milionów euro.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: