SuperBiz opinie Praca sezonowa w Niemczech. Vademecum pracownika

Praca sezonowa w Niemczech. Vademecum pracownika

12.05.2016, godz. 12:16
Zanim wyjedziesz do pracy za granicą, przeczytaj to koniecznie
Zanim wyjedziesz do pracy za granicą, przeczytaj to koniecznie foto: SHUTTERSTOCK

Największą popularnością wśród Polaków wyjeżdżających w celach zarobkowych cieszą się Niemcy.

11 maja br. w serwisie Pracuj.pl średnio co trzecie ogłoszenie na temat pracy za granicą dotyczyło stanowiska w Niemczech. 317 spośród wszystkich dostępnych 871 ofert pracy za granicą informowało o wakatach u naszych zachodnich sąsiadów.

Na drugim miejscu pod względem popularności znalazła się Holandia (120 ofert pracy), na trzecim – Belgia (już tylko 70 ofert pracy), na czwarty – Wielka Brytanii (60 ofert), a na piątym – Francja (56 ofert).

Zasada swobodnego przepływu na terenie Unii Europejskiej gwarantuje Polakom prawo do mieszkania i podjęcia zatrudnienia na terenie Niemiec. Polacy nie muszą starać się o pozwolenie na pracę u zachodnich sąsiadów. Jednocześnie przysługują nam takie same prawa, jak pracownikom pochodzenia niemieckiego.

Przeczytaj również: Zanim wyjedziesz do pracy za granicą, koniecznie to przeczytaj

W Niemczech obowiązują umowy o pracę. Warto jednak wiedzieć, że podczas pierwszego miesiąca zatrudnienia może ona przybrać formę ustną. Osoby młodociane mają możliwość podpisania umowy na czas nauki zawodu, tzw. Lehrvertrag.

Dość częstą formą zatrudnienia w Niemczech jest tzw. minijob – praca w niepełnym wymiarze godzin. Na jej podstawie zarobisz maksymalnie 450 euro miesięcznie, za to unikniesz płacenia podatków i składek na ubezpieczenie społeczne. Niestety wiąże się to z brakiem bezpłatnego dostępu do opieki medycznej.

Ze względu na elastyczne godziny pracy ten rodzaj umowy cieszy się dużą popularnością w gastronomii. Niestety minijob przewiduje maksymalnie 15 godzin pracy tygodniowo. Co ciekawe, osobie posiadającej minijob przysługuje prawo do urlopu, zasiłku chorobowego, a nawet – zasiłku dla bezrobotnych.

Nie każdy wie, że pracodawca z Polski może oddelegować zatrudnioną przez siebie osobę na okres nieprzekraczający 12 miesięcy do pracy w Niemczech. Za takiego pracownika nie trzeba opłacać składek w Niemczech, a ponadto karta EKUZ upoważnia go do bezpłatnego korzystania z niemieckiej służby medycznej.

Możesz także założyć własną działalność gospodarczą na terenie Niemiec. Wiąże się to jednak z dodatkowymi formalnościami do załatwienia. Między innymi trzeba złożyć wniosek o przyznanie numeru identyfikacji podatkowej i uzyskać europejskie zezwolenie na pobyt. (Odpowiedni wniosek należy zanieść do niemieckiego urzędu cudzoziemców.)

Jeżeli zastanawiasz się, gdzie szukać pracy w Niemczech, w pierwszej kolejności przejrzyj oferty zamieszczone na stronie europejskiej sieci służb zatrudnienia EURES (eures.europa.eu). Stwórz także swoje curriculum vitae na międzynarodowej stronie z CV, europass.org.pl. Oprócz takich serwisów, jak pracuj.pl czy praca.pl, polecamy jobboerse.arbeitsagentur.de. Serwis został udostępniony w kilku językach, m.in. posiada wersję angielskojęzyczną.

Może zainteresować cię także: Nigdy tak nie rób: 7 zachowań, których należy unikać w pracy

Możesz także zgłosić się do wybranej agencji zatrudnienia, wziąć udział w targach pracy lub – polsko-niemieckich dniach doradczych, które organizowane są przez urzędy pracy na terenach transgranicznych. W przypadku agencji pośrednictwa pracy koniecznie sprawdź, czy firma posiada numer świadczący o jej rejestracji. Pełny wykaz legalnych agencji zatrudnienia i pośredników pracy znajduje się pod adresem stor.praca.gov.pl.

Sprawdzone strony prywatnych agencji zatrudnienia z ofertami pracy w Niemczech znajdziesz poniżej:

www.jobware.de
www.karriere.com
www.stellenanzeigen.de
www.cesar.de
www.berufsstart.de
www.deutscher-stellenmarkt.de
www.stepstone.de
www.jobworld.d
www.job24.de
www.adp.de
www.mitarbeitersuche.de

Źródła: eures.europa.eu, europass.org.pl, stor.praca.gov.pl, pracuj.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: