SuperBiz opinie SMOG. To musisz wiedzieć o paleniu w piecu i kominku

SMOG. To musisz wiedzieć o paleniu w piecu i kominku

11.02.2017, godz. 13:00
Kraków smog
foto: EAST NEWS

Twój dom nie jest podłączony do sieci ciepłowniczej? Sprawdź, czym powinno się palić w piecu i dlaczego w Krakowie zakazano palenia drewnem.

Ustawy antysmogowe
Małopolska jest pierwszym województwem z własną uchwałą antysmogową, podobne przepisy szykują już: Mazowsze, Śląsk i Dolny Śląsk. 25 stycznia wiceprezydent Wrocławia Wojciech Adamski zapewnił w wywiadzie dla wroclaw.onet.pl, że „ za pięć lat Wrocław będzie spełniał polskie normy jakości powietrza".

Dzięki temu, że tematem smogu coraz częściej zajmują się media, rośnie świadomość Polaków związana z zanieczyszczeniem powietrza. Jednak nasza wiedza na temat smogu nadal pozostawia wiele do życzenia. Skażenia powietrza winne są nie tylko samochody spalinowe, ale także – gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa. Na stan powietrza bardzo niekorzystnie wpływa palenie śmieci czy nieekologiczny sposób ogrzewania domu. Stąd pomysł na ustawy antysmogowe dla poszczególnych województw. (W Polsce nie ma przepisów na poziomie krajowym, które pozwoliłyby skutecznie walczyć z zanieczyszczenia powietrza, a tzw. ustawa antysmogowa z 2015 r. sama w sobie nie jest wystarczającym narzędziem.) Jednak niektóre zapisy w ustawie antysmogowej dla woj. małopolskiego wzbudziły kontrowersje. Jednym z nich jest całkowity zakaz palenia drewnem w Krakowie.

Jak przygotować drewno na opał?
- Cieszy nas przepis o zakazie używania drewna o wilgotności powyżej 20 proc., bo tylko takie gwarantuje podczas spalania ograniczenie niskiej emisji do minimum. Całkowity zakaz używania drewna nie jest naszym zdaniem konieczny i miejmy nadzieję, że nie będzie wprowadzany w kolejnych miastach – komentuje Marcin Brysiak, rzecznik kampanii „Nie Rób Dymu".

Zobacz także: W tych miastach nie wjedziesz do centrum samochodem [GALERIA]

Autorzy kampanii przekonują, że odpowiednio składowane (i osuszane), wysokiej jakości drewno nie wywołuje tak dużych szkód dla środowiska, jak palenie drzewa iglastego czy niskogatunkowego drewna, które nie zostało odpowiednio osuszone. Sugerują, że wybrane gatunki drewna o wilgotności poniżej 20 proc. nie powodują powstawania smogu pod warunkiem, że są podpalane od góry. W ich opinii na opał nadaje się drewno z drzew liściastych, które powinno być sezonowane minimum przez dwa lata. Należy układać je w odpowiedni sposób oraz spalać w piecach nowszej generacji, które spełniają odpowiednie normy.

Przeczytaj też: Jak wygląda walka ze smogiem: co z wymianą pieców?

Orędownicy kampanii „Nie rób dymu" powołują się na badanie zrealizowane przez ARC Rynek i Opinia na grupie badawczej wynoszącej tysiąca osób. (Jest to minimum wymagane w statystyce, aby uznać badania ilościowe za rzetelne.) W badaniu uczestniczyły gospodarstwa domowe, które korzystają z własnego źródła ogrzewania. Wykazały one, że palenie wysokiej jakości, prawidłowo osuszonym drewnem, daje o 4 kWh na kg więcej ciepła przy wilgotności 20 proc. oraz 2 kWh na kg przy 50 proc. wilgotności.

Co wiemy na temat smogu?
Wyniki badania są druzgocące, jeżeli weźmiemy pod uwagę wiedzę i motywy działania osób nabywających paliwo do pieców. Wykazały one, że najważniejszym kryterium, którym kierują się Polacy kupujący materiały na opał, jest cena, a najmniej istotnym – wpływ na środowisko. Co prawda 21 proc. respondentów oceniło „źle i bardzo źle" jakość powietrza w Polsce, ale już blisko jedna trzecia twierdzi, że powietrze jest dobre lub bardzo dobre, a połowa badanych daje mu średnią ocenę. Badanie miało też na celu zweryfikowanie wiedzy Polaków na temat smogu, efektu cieplarnianego, dziury ozonowej, kwaśnych deszczów i niskiej emisji. Polacy wykazali najmniejszą wiedzę na temat niskiej emisji. Tymczasem skażenie powietrza w naszym kraju jest bardzo duże i dalece przekracza europejskie normy. Jak przekonują autorzy kampanii, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wraz z urzędami marszałkowskimi powinny finansować programy edukacyjne z zakresu ochrony powietrza, co pozwoliłoby zwiększyć świadomość młodych ludzi związaną z zanieczyszczeniem powietrza.

Czy pod żadnym pozorem nie wolno palić w piecu?
Ze względów ekologicznych wielu Polaków spala różnego rodzaju śmieci oraz tworzywa sztuczne. Jest to zabójcze dla środowiska.

Najbardziej szkodliwe paliwa wykorzystywane na opał:
Odpady
Złej jakości węgiel/ muł węglowy
Tworzywa sztuczne
Opakowania
Meble
Elektronika
Szkło
Butelki PET
Makulatura
Opony/ guma
Nieosuszone drzewa iglaste
Drewno sezonowane krócej niż dwa lata

Oprac. na podst. nierobdymu.com

tagi: smog
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: