SuperBiz opinie Polacy nie chcą 500 Plus? Pierwszy raz w historii programu spadła liczba wniosków

Polacy nie chcą 500 Plus? Pierwszy raz w historii programu spadła liczba wniosków

15.05.2017, godz. 17:21
Pozytywny efekt 500 plus
foto: SHUTTERSTOCK

W kwietniu liczba wniosków o świadczenie wychowawcze 500 Plus zmniejszyła się o 8 tys., w porównaniu z marcem bieżącego roku. Zobacz, jak ten stan rzeczy tłumaczy minister rodziny, Elżbieta Rafalska.

Jak podkreśliła szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, liczba dzieci nie maleje, liczba urodzeń rośnie, a liczba dzieci kończących 18 lat utrzymuje się na stałym poziomie. Według minister spadek liczby wniosków o 500 Plus świadczy o dobrej sytuacji na rynku pracy i wzroście wynagrodzeń, ponieważ prawdopodobnie mniej rodziców spełnia kryteria dochodowe kwalifikujące do programu po urodzeniu pierwszego dziecka.

Patrz też: Zmiany w 500 Plus: waloryzacja założeń programu najwcześniej od 2019 roku

- Wydaje mi się, że może dotyczyć to pierwszych dzieci, gdzie obowiązuje kryterium. A mamy skok w wynagrodzeniach i lepszą sytuację na rynku pracy, więc jest mniej rodzin z niższym kryterium dochodowym – powiedziała cytowana przez PAP Elżbieta Rafalska.

Zobacz także: Rafalska: kobiety nie rezygnują z pracy przez „500 plus"

15 maja przypada Międzynarodowy Dzień Rodzin. Decyzją ONZ, jego obchody zostały zapoczątkowane w 1993 roku. (Ponadto, w 2016 r. Sejm ustanowił 22 października Dniem Praw Rodziny.) Podczas oficjalnego wystąpienia z tej okazji minister rodziny skomentowała także obniżenie wieku emerytalnego, które nazwała „powrotem potencjału opiekuńczego rodziny".

Oprac. na podst. tvn24bis.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: