SuperBiz opinie Wysokie zarobki w Holandii. Ile dostaniesz za godzinę pracy

Wysokie zarobki w Holandii. Ile dostaniesz za godzinę pracy

13.06.2016, godz. 17:29
Praca w Holandii
Praca w Holandii foto: SHUTTERSTOCK

Holandia nie jest dużym państwem, ale oferuje bardzo dobre perspektywy zarobkowe. Dodatkowo w Niderlandach bez problemu porozumiemy się w języku anielskim, co znacznie ułatwia znalezienie pracy.

Każda pracująca w Holandii osoba ma zapewnioną płacę minimalną. W Niderlandach wprowadzono minimalne stawki godzinowe oraz minimalne wynagrodzenie miesięczne. Wysokość stawki minimalnej kształtuje się różnie, w zależności od wieku i czasu pracy. Na najwyższą stawkę minimalną mogą liczyć osoby, które ukończyły 23. rok życia, najmniej mają zagwarantowani nieletni w wieku 15 lat. Poziom każdego rodzaju płacy minimalnej jest ogłaszany raz do roku, 1 lipca.

Jak podaje Eures, w 2015 roku minimalna stawka za roboczogodzinę dla pracownika, który ukończył 23 lata, wynosiła 9,67 euro – jeżeli osoba zatrudniona przepracowała 36 – 37 godzin tygodniowo, 9,16 euro – jeśli tydzień pracy wyniósł 38 – 39 godzin i 8,70 euro w przypadku 40-godzinowego tygodnia pracy. Osiemnastolatek miał zagwarantowane odpowiednio: 4,40, 4,17 i 3,96 euro.

Przeczytaj również: Praca w Holandii. Jak przygotować się do wyjazdu

W zależności od wieku, minimalna miesięczna pensja brutto pracownika w Holandii kształtowała się od 461,15 euro do 1537,20 euro – wynika z danych serwisu mojaholandia.nl. Piętnastolatek mógł liczyć na pewną dniówkę w wysokości 21,29 euro, 18-latek zarabiał minimum 32,28 euro dziennie, podczas kiedy 23-latek miał już zapewnione 70,95 euro dziennie.

Według Payscale znakomite możliwości otwierają się przed inżynierami i pracownikami działów IT. Według najnowszych danych PayScale mediana wynagrodzeń inżyniera oprogramowania (ang. Software Engineer) w Amsterdamie wynosi 40,78 euro na godzinę, a Senior Software Engineer dostanie nawet 52,8 euro. Software developer zarobi w stolicy 47,3 euro na godzinę, user experience designer – 40,2 euro, ale już account manager – 36,7 euro.

Rozważając pracę tymczasową w Holandii, warto wybrać na wyjazd taki okres, kiedy występuje największe zapotrzebowanie na pracowników sezonowych. Powinny o tym pamiętać zwłaszcza te osoby, które korzystają z usług agencji zatrudnienia. W ich przypadku liczba przepracowanych dziennie godzin nie jest stała, ale waha się w zależności od popytu. Najwięcej ofert można znaleźć w wakacje (lipiec – sierpień), ale także w okresie jesiennym (końcówka października – grudzień).

Źródła: Payscale.com, eures.praca.gov.pl, rijksoverheid.nl, nasza-holandia.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: