premier o podatkach.

i

Autor: Tomasz Radzik

Zamiast podatku jednolitego będzie Krajowa Administracja Skarbowa

2016-12-23 14:18

Miał być podatek jednolity, skończyło się tylko na obietnicach. W środę Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów poinformował, że prace nad zmianami w podatkach dobiegły końca. Rząd wycofał się z planów wprowadzenia podatku jednolitego w 2018 roku. Nastąpią natomiast zmiany w aparacie administracji skarbowej. Wraz z nowym rokiem w Polsce zacznie funkcjonować Krajowa Administracja Skarbowa.

Krajowa Administracja Skarbowa
W styczniu 2017 r. nastąpi konsolidacja instytucji odpowiedzialnych za pobór podatków i kontrolę płatników. Zostaną one skupione w Krajowej Administracji Skarbowej. Dzięki KAS nastąpi połączenie administracji podatkowej (urzędy skarbowe, izby administracji skarbowej), urzędów kontroli skarbowej oraz Służby Celnej (izby, urzędy i oddziały celne). W skład KAS wejdą m.in.: urzędy skarbowe, izby administracji skarbowej i urzędy celno-skarbowe. Za wymiar, kontrolę i egzekucję podatków będą odpowiedzialne jednostki kontroli podatkowej oraz jednostki kontroli celno-skarbowej. Oznacza to, że podatnicy będą podlegać nie tylko kontroli skarbowej, ale również – kontroli celno-skarbowej. Ten dwupodział ma sprzyjać wykrywaniu poważnych nadużyć skarbowych. Kontrola celno-skarbowa ma być wszczynana w przypadku podejrzenia, że przepisy nie są przestrzegane przez przedsiębiorcę na okres maksymalnie 3 miesięcy z możliwością wydłużenia procesu kontrolnego.

Zobacz także: Krajowa Administracja Skarbowa. Sejm powołał nową instytucję

Brak podatku jednolitego
Premier Beata Szydło potwierdziła w rozmowie z PAP, że w przyszłym roku ordynacja podatkowa pozostanie bez zmian. Rząd wycofał się z koncepcji podatku jednolitego. Premier argumentowała, że taka decyzja pozwoli zachować korzystniejsze warunki inwestycyjne dla przedsiębiorców.

- W przyszłym roku żadnych zmian w podatkach nie będzie. W 2017 roku system podatkowy będzie funkcjonował na tych samych zasadach jak do tej pory. Oczywiście będziemy nadal pracować nad uszczelnieniem systemu podatkowego – powiedziała Beata Szydło podczas rozmowy z PAP. – Zmiany w systemie podatkowym w Polsce, które miałyby być wprowadzone, muszą mieć wymiar prospołeczny, ale i też proinwestycyjny dla przedsiębiorców – dodała polska premier.

Przeczytaj również: Morawiecki: nie wprowadzimy jednolitego podatku

Jak podkreślała szefowa rządu, w 2016 r. dochody państwa zwiększyły się o 17 mld zł więcej niż w zeszłym roku. Rząd stawia na uszczelnianie systemu podatkowego, jednak Beata Szydło nie chciała zdradzić, jakiej skali oszczędności spodziewa się Prawi i Sprawiedliwość. Premier przypomniała, że w listopadzie br. deficyt budżetu wyniósł 27,6 mld zł, co stanowi ponad 50 proc. kwoty przewidzianej w ustawie budżetowej. W porównaniu z listopadem 2015 r., deficyt zmniejszył się o 8,5 mld złotych.

Poprawa klimatu inwestycyjnego
Według Beaty Szydło oszczędności państwa są efektem uszczelniania systemu podatkowego i racjonalnego wydatkowania publicznych pieniędzy. Zmiany związane z uszczelnianiem systemu podatkowego częściowo zostały już wprowadzone i będą kontynuowane w przyszłym roku.

Może cię zainteresować: Mieszkanie Plus. Ruszyła pierwsza budowa w Białej Podlaskiej i Jarocinie [ZDJĘCIA]

Premier dodała, że rząd w dalszym ciągu zamierza wspierać inwestycje zagraniczne w Polsce. Jest to część Planu Morawieckiego. Realizowane inwestycje mają też związek z produkcją sprzętu dla polskich Sił Zbrojnych za pośrednictwem Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Rząd będzie także wspierał start-upy, nowe technologie i innowacje.

Premier liczy na to, że gospodarkę będzie także napędzał program „Mieszkanie plus". Została już podpisana pierwsza umowa w ramach programu. Wcześniej samorządowcy postawili sygnatury pod 17 listami intencyjnymi związanymi z programem.

Oprac. na podst. tvn24bis.pl, gazetapodatkowa.gofin.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze