SuperBiz prawo przedsiębiorcy Jak sprawdzić, kiedy nastąpi zwrot podatku?

Jak sprawdzić, kiedy nastąpi zwrot podatku?

25.07.2016, godz. 16:03
Czekasz na zwrot podatku?
Czekasz na zwrot podatku? foto: SHUTTERSTOCK

Chociaż termin złożenia rocznego zeznania podatkowego za poprzedni rok podatkowy upłynął 30 kwietnia, to w dalszym ciągu nie wszyscy płatnicy otrzymali zwrot podatku. Urząd skarbowy ma jeszcze tylko kilka dni na zwrot nadpłaty. Podpowiadamy, jak sprawdzić status należnej nam kwoty.

Osoby zatrudnione w oparciu o umowy cywilnoprawne, płatnicy korzystający z rozmaitych ulg, a także małżonkowie wspólnie rozliczający się z fiskusem mogą spotkać się z sytuacją nadpłaty podatku. Jeżeli wskażemy nadpłatę w zeznaniu podatkowym, przysługuje nam jej zwrot. Nadpłatę do 8,70 zł można odebrać w kasie urzędu. W przypadku wyższych kwot najwygodniej jest podać numer rachunku bankowego, na który fiskus powinien zrobić przelew.

Przeczytaj również: Najnowsze dane o bezrobociu: w tym stuleciu ani razu nie było niższe

Zgodnie z ordynacją podatkową, fiskus ma trzy miesiące od daty złożenia zeznania podatkowego na zwrot nadpłaty. Oznacza to, że osoby, które wysłały PIT 30 kwietnia, powinny otrzymać zwrot podatku do końca lipca.

Niektóre urzędy skarbowe wprowadziły funkcję, która pozwala podatnikowi sprawdzić status nadpłaty online. W przypadku Warszawy można tego dokonać pod adresem www.warszawa.apodatkowa.gov.pl w zakładce „Stan realizacji zwrotów za 2015 r.". Aby uzyskać dostęp do interesujących nas danych, należy podać kwotę przychodu z 2014 r. zaokrągloną do pełnych złotych oraz swój PESEL lub NIP.

Oprac. na podst. finanse.wp.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: