SuperBiz prawo przedsiębiorcy Ograniczenie wolności za picie „pod chmurką”?! Ministerstwo odpowiada [AKTUALIZACJA]

Ograniczenie wolności za picie „pod chmurką”?! Ministerstwo odpowiada [AKTUALIZACJA]

08.07.2017, godz. 13:27
Co czwarta wydana złotówka przypada na piwo
Co czwarta wydana złotówka przypada na piwo foto: SHUTTERSTOCK

Choć w wielu krajach picie alkoholu np. w parku czy na ulicy jest całkowicie legalne, w Polsce takiego luksusu nie mamy. Za wypicie piwa „pod chmurką” grozi nam 100 zł mandatu. Ministerstwo Sprawiedliwości planuje jednak ponoć zaostrzenie kar. Za taki wybryk mogłoby nam grozić pozbawienie wolności nawet na okres miesiąca. Czy ta informacja ma jednak cokolwiek wspólnego z prawdą?

 

Informację o rzekomej propozycji zaostrzenia kar dla miłośników picia alkoholu na powietrzu podał na Twitterze prawnik Helińskiej Fundacji Praw Człowieka, Marcin Wolny:

Jego tweet szybko podchwyciła część mediów. Okazuje się jednak, że nie ma czego się bać. Ministerstwo Sprawiedliwości oznajmiło na swoim Twitterze, że informacja ta jest nieprawdziwa:

Warto tu jednak zwrócić uwagę, że resort Zbigniewa Ziobry wspomina o braku kary za pozbawienie, nie zaś ograniczenie wolności. Zwróciliśmy się do urzędników o uściślenie tej informacji. Czekamy na odpowiedź, a kiedy tylko ją otrzymamy, niniejszy artykuł zostanie zaktualizowany.

AKTUALIZACJA: Ministerstwo Sprawiedliwości wyczerpująco odniosło się do naszego zapytania. Otrzymaliśmy odpowiedź, którą zamieszczamy poniżej:

Ministerstwo Sprawiedliwości nie planuje ani nigdy nie planowało wprowadzenia kary pozbawienia wolności za picie alkoholu w miejscach niedozwolonych.

W przekazanej do konsultacji i opiniowania wstępnej propozycji legislacyjnej zmian m.in. w Kodeksie wykroczeń, która nie ma ostatecznego kształtu, rozważano jedynie, by za to wykroczenie można było stosować - obok grzywny, której niezapłacenie może skutkować dotkliwą karą aresztu - karę ograniczenia wolności, czyli prac społecznych lub potrącenia z wynagrodzenia. Propozycja zmiany przepisu miała na celu jedynie uelastycznienie stosowanych obecnie kar. Intencją MS nie było więc zaostrzenie sankcji grożącej za nieprzestrzeganie zakazu.

W związku z negatywnymi opiniami na temat tej propozycji Ministerstwo Sprawiedliwości wycofało się z niej i nie podejmuje dalszych prac w tym zakresie”.

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: