SuperBiz prawo przedsiębiorcy Pracowałeś za granicą? Należy Ci się zwrot podatku

Pracowałeś za granicą? Należy Ci się zwrot podatku

23.04.2016, godz. 06:00
PRACA ROLNICY BUDOWLAŃCY EKSPEDIENCI
foto: SHUTTERSTOCK

Każdy kto pracował za granicą i otrzymywał wynagrodzenie, powinien się z tego rozliczyć - niezależnie od tego, czy jego pobyt trwał kilka tygodni, czy też kilka miesięcy. Jak pokazują statystyki z ostatnich lat, może to być spory zastrzyk finansowy dla wielu rodzin.

Okazuje się, że większość Polaków może liczyć na nadpłaty podatku i to spore. W samym 2015 roku nasi rodacy z zagranicznych urzędów skarbowych odzyskali niemal osiem miliardów złotych, a średni zwrot podatku za trzy miesiące wyniósł 3 tys. zł.
O zwrot podatku możesz ubiegać się, jeżeli pracowałeś w jednym z następujących krajów: USA, Wielka Brytania, Irlandia, Norwegia, Australia, Kanada, Nowa Zelandia, Holandia, Niemcy, Dania, a miało to miejsce nie później niż w ciągu ostatnich 5 lat (niektóre kraje mają krótszy termin deklaracji podatkowych, dlatego należy to sprawdzić zanim podejmiesz próbę odzyskania podatku).
Nie ma znaczenia, jak długo ktoś pracował - przez 2 miesiące, czy 3 lata.
– Każda osoba, która pracuje za granicą, uzyskuje dochody i płaci podatek dochodowy od tzw. dochodów uzyskanych. Po upływie roku podatkowego (np. w Wielkiej Brytanii jest to dzień 5 kwietnia, w Holandii – ostatni dzień roku kalendarzowego, czyli 31 grudnia) lub po zakończeniu pracy i wyjeździe z kraju, pracownik ma obowiązek złożyć zeznanie podatkowe do zagranicznych służb podatkowych państwa. Wówczas musi dokonać zapłaty brakującego podatku lub otrzymuje jego nadpłatę – wyjaśnia Małgorzata Alboszta, dyrektor RT Tax Polska.
Jeśli chcesz na własną rękę odzyskać podatek, powinieneś skontaktować się z odpowiednim urzędem podatkowym w kraju, w którym pracowałeś. Każdy kraj ma swój własny system deklaracji podatkowej. Jeżeli nie masz odpowiedniej wiedzy, aby samodzielnie odzyskać podatek, możesz skorzystać z pomocy wyspecjalizowanych firm, które przeprowadzą cię przez meandry przepisów podatkowych.

autor: Danuta Rawicka zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: