SuperBiz wiadomości Majówka 2017. Jak upolować tani bilet lotniczy

Majówka 2017. Jak upolować tani bilet lotniczy

22.04.2017, godz. 13:00
lotnisko, hala lotniska, samolot, podróżni
lotnisko, hala lotniska, samolot, podróżni foto: Dreamstime

Nie ma co ukrywać - w większości przypadków cena za bilet lotniczy to połowa kosztów, które ponosimy w związku z wyjazdami. Nie musi tak być! Przy dobrej taktyce, odrobinie wytrwałości i szczęścia możemy oblecieć świat, nie wydając na ten cel fortuny. Podpowiadamy w jaki sposób polować na tanie loty. Rady te przydadzą się nie tylko przed majówką, ale także przed zbliżającymi się wakacjami.

Na cenę biletów lotniczych najbardziej wpływają dwa czynniki: termin oraz miejsce lotu. Jeśli więc marzy Ci się lot w miesiącach wakacyjnych do słonecznego kurortu w Hiszpanii czy na Malcie – szanse na upolowanie taniego biletu są nikłe. Przewoźnicy dobrze wiedzą, że bez względu na cenę samolot będzie wypchany po brzegi. Jak więc kupować bilety, by zwiedzić świat za grosze?

1. Kupuj z dużym wyprzedzeniem
Zasada jest prosta – kupując w ostatniej chwili, przepłacasz. Jeśli szukasz biletu w tanich liniach, kupuj go na trzy miesiące przed planowaną podróżą. Jeśli decydujesz się na linie tradycyjne - o biletach możesz myśleć nawet pół roku wcześniej. Oczywiście istnieje ryzyko, że nie skorzystasz z tak okazyjnie kupionego biletu (choroba, uroczystość rodzinna, czy inne sytuacje losowe), ale jeśli świat się nie zawali, a Ty dołożysz wszelkich starań, na pewno zdołasz stawić się na lot o czasie.

2. Poluj na zniżki i promocje
Naucz się codziennie zaglądać na strony linii lotniczych. Nie tylko tych tanich, ale i wielkich przewoźników. Najpopularniejsze są „szalone środy" PLL LOT (możesz upolować tam bilety tańsze nawet o połowę), warta przejrzenia jest także bogata oferta Lufthansy.
Nie lekceważ Ryanaira, czy Wizzaira. Jeśli podróżujesz bardzo często – rozważ wykupienie stałego członkostwa. Wizz Air np. proponuje wstąpienie do swojego klubu za 139 zł. Warto, bo po dołączeniu do niego bilety lotnicze mogą być tańsze nawet o 45 zł, a bagaż rejestrowany o 23 zł.

3. Korzystaj z newsletterów i alertów cenowych
Zapisz się na newslettery tanich przewoźników i dodaj strony podróżnicze do „ulubionych" w mediach społecznościowych. Monitoruj także strony skupiające oferty wielu przewoźników: fly4free.pl; tanie-loty.com.pl, fru.pl; scyscanner.pl.
Jeśli masz już wybrany kierunek podróży, zapisz się na alerty cenowe. Dzięki nim będziesz dostawać na maila informację o cenie lotu, który Cię interesuje. W ten sposób możesz obserwować jak cena zmienia się z upływem czasu i zdecydować się na kupno biletu w najkorzystniejszym momencie.

4. Uważaj na dopłaty
Latając tanimi liniami, uważaj na dodatkowe opłaty. Żeby było tanio, należy zrezygnować ze wszystkich dodatkowo udogodnień. Weź ze sobą wyłącznie bagaż podręczny, nie dokupuj ubezpieczeń ani nie korzystaj z oferty pierwszeństwa wejścia na pokład. Za te przywileje trzeba słono zapłacić.

5. Szukaj poza granicami
Nie ograniczaj się jedynie do Polski. Równie dobrze zamiast z Warszawy czy Poznania, możesz lecieć z Berlina czy Londynu. Zdziwisz się o ile taniej sprzedają loty nasi zachodni sąsiedzi i jak wiele kierunków obsługują. Przy odrobinie szczęścia tani lot do Berlina będzie Cię kosztował tyle ile taksówka na polskie lotnisko.

6. Odpuść sobie szczyt sezonu
Nie ma sensu kupować biletów w wakacje, bo ludzi którzy wpadli na taki pomysł jest cała masa. Podobnie ceny zawyżone będą w weekendy i święta, kiedy większość nas dysponuje czasem na przejrzenie ofert i zrealizowanie przelewu.
Pamiętaj, że najkorzystniejsze cenowo oferty upolujesz jesienią i wczesną wiosną. Najlepiej w środku dnia roboczego.

7. Nie uderzaj do rajów turystycznych
Jak myślisz dlaczego tanio dolecisz do Brukseli, Oslo, czy Londynu? To kierunki biznesowe, do których codziennie udają się ludzie w związku ze swoimi służbowymi obowiązkami. Takie rejsy są częstsze, a cena biletów na nie nie jest wygórowana. Może więc warto zrezygnować z wygodnego lądowania w obleganych, turystycznych miejscowościach albo dojechać do nich np. pociągiem lub wynajętym samochodem?
Podobnie jest z lotniskami. Te umiejscowione w centrum dużych metropolii kuszą łatwym dojazdem. Jednak ceny na bilety samolotów lądujących na peryferyjnych lotniskach potrafią być tańsze nawet o kilkaset złotych. Porty lotnicze ulokowane na peryferiach z reguły są świetnie skomunikowane z pobliskimi miastami. Nie zwalnia cię to jednak ze sprawdzenia ile będzie kosztował dojazd z takiego lotniska do centrum. Zdarza się bowiem, że nie jest to tania wycieczka.

8. Wykorzystaj błędy przewoźnika
Bywa, że na stronach przewoźników pojawiają się błędy np. osoba wprowadzająca dane nie zmieniła waluty z ceny podanej w złotówkach na euro. Wyjdź z założenia: ich błąd, to ich sprawa. Ty zyskujesz – w tym przypadku płacisz za lot cztery razy taniej.
Istnieje też zjawisko overbookingu tzw. nadrezerwacji. Linie lotnicze znają strukturę konkretnego połączenia, wiedzą, ile miejsc przeważnie jest pustych w czasie lotu, mimo że ludzie wykupili na nie bilety. Może się więc zdarzyć, że mimo wykupionego biletu, nie zostaniesz wpuszczony na pokład. Jeśli tak się stanie, zamiast panikować iw wszczynać awantury - skorzystaj z unijnego prawa do odszkodowania za niewpuszczenie na pokład mimo posiadania ważnego biletu. Wynosi ono od 250 do nawet 600 euro (ok. 1,1 tys. - 2,7 tys. zł) w zależności od długości trasy. Twoja pechowa wyprawa może więc okazać się dla ciebie korzystna.

9. Korzystaj z biletów łączonych
Jeśli pracujesz w wolnym zawodzie lub twój szef nie ma nic przeciwko długim urlopom, skorzystaj z tzw. biletów łączonych. Dzięki nim w jednej długiej podróży możesz zrobić kilka przystanków, by zwiedzać atrakcyjne miejsca. To dużo tańsze rozwiązanie niż kupowanie kilku biletów w obie strony na różne trasy.

10. Bądź otwarty na wyzwania
Chcesz tanio podróżować? Bądź elastyczny i otwarty. Nie bój się obcych lotnisk, lotów z przesiadkami, niewygodnych godzin. Atrakcyjna cena często wiąże się z rezygnacją z przywileju wygody. Za to dzięki spontaniczności i otwarciu się na nowe kierunki, możesz podróżować tanio i z przygodami.

Źródła: pasażer.com; wizzair.com; ryanair.eky.pl; skyscaner.pl; superbiz.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: