SuperBiz wiadomości 500 plus dla ciężarnych. Jest już nowy projekt!

500 plus dla ciężarnych. Jest już nowy projekt!

14.07.2016, godz. 11:58
500 plus dla ciężarnych
500 plus dla ciężarnych foto: SHUTTERSTOCK

Aktywiści z Pomorza uważają, że kobietom w ciąży także należy się 500 zł na dziecko w ramach programu 500 plus. Złożyli na ręce premier Beaty Szydło petycję, w której apelują o wsparcie dla przyszłych matek. Chcą, aby kobiety, które doświadczają komplikacji podczas ciąży bądź mają urodzić dzieci z niepełnosprawnościami, otrzymywały świadczenie wychowawcze. Projekt ujrzał już światło dzienne i zyskał aprobatę niektórych polityków, m.in. rządu i senatora Antoniego Szymańskiego z PiS. Czy kobiety w ciąży załapią się na 500 plus?

Już 4,89 zł mln zł trafiło do polskich rodzin wychowujących dzieci. Jednak o swoje prawa upomnieli się również przyszli rodzice. Do Kancelarii Premiera trafiła petycja, którą podpisało już 21 tys. osób. Autorzy inicjatywy postulują, aby zacząć wypłacać świadczenia 500 plus kobietom spodziewającym się dziecka.

- W okresie prenatalnym dziecko rozwija się niezwykle dynamicznie, a jego potrzeby nie powinny być pomijane – powiedziała „Rzeczpospolitej" Ewa Kowalewska, autorka projektu z Klubu Przyjaciół Ludzkiego Życia w Gdańsku, który „broni idei obrony życia i chrześcijańskiej moralności".

Przeczytaj również: 5 mld zł trafiło do rodzin w ramach programu Rodzina 500 plus

Kobietom ciężarnym „należy zapewnić poczucie bezpieczeństwa, stabilizacji, prawidłowe żywienie oraz opiekę medyczną" – zaznacza Kowalewska. Autorzy petycji podkreślają, że wsparcie miałoby być udzielane przede wszystkim matkom, u których stwierdzono wady płodu.

Jak wyjaśnia Kowalewska, wykrycie wad płodu czy ciąża z komplikacjami często stanowią wstrząs dla przyszłych rodziców, a także pociągają za sobą wysokie koszty leczenia. „Dzięki świadczeniom z programu 500 plus wiedzieliby, że nie są sami, a aborcja nie jest jedynym rozwiązaniem" – przekonuje Kowalewska na łamach „Rzeczpospolitej". W Polsce kobiety wydają na świat kilka tysięcy niepełnosprawnych dzieci rocznie. Dlatego, jak utrzymuje rozmówczyni gazety, projekt tylko nieznacznie podniósłby koszty realizacji rządowego programu.

Może cię zainteresować: 500 plus: w tym województwie kupisz działkę za pół ceny

Gdańska działaczka wskazuje na szereg nierozwiązanych kwestii dotyczących kobiet w ciąży. Po pierwsze, wiele niezbędnych świadczeń medycznych nie jest refundowanych. Po drugie, ciężarne kobiety, w których płodach stwierdzono wady, nie mają zagwarantowanego wystarczającego dostępu do bezpłatnej pomocy psychologicznej. Co prawda tego typu usługi są finansowane przez państwo, ale tylko do 21. tygodnia ciąży, podczas kiedy wady rozwojowe częstokroć są wykrywane dużo później. Po trzecie, przyszłe matki, które spodziewają się śmiertelnie chorych dzieci, mają ograniczony dostęp do hospicjów perinatalnych, specjalizujących się w takich przypadkach.

Pomysłodawcy projektu szacują, że włączenie do programu „Rodzina 500 plus" kobiet ciężarnych kosztowałoby państwo ok. 800 – 900 mln złotych. Pomysł, chociaż kontrowersyjny, zainteresował niektórych polityków z Prawa i Sprawiedliwości. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej obiecało, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy zapozna się z nową propozycją.

Źródła: Rzeczpospolita (14 lipca 2016), tvn24bis.pl, klub.hli.org.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: