Ministerstwo Zdrowia analizuje
Dziennik dodaje, że jeśli obie strony się nie dogadają, sprawą zajmie się Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy. Jest to możliwe na mocy traktatu o stosunkach handlowych i gospodarczych między Rzecząpospolitą Polską, a Stanami Zjednoczonymi Ameryki, sporządzonego w Waszyngtonie 21 marca 1990 r.
"Jesteśmy przygotowani do rozpoczęcia tego sporu" – mówi „Rzeczpospolitej” Roman Pałac, prezes Gemini Polska.
Według gazety, nieoficjalnie mówi się o tym, że firma wolałaby załatwić sprawę polubownie. "Warburg Pincus oczekuje albo zmiany prawa albo odszkodowania od państwa polskiego. Firma nie chce zdradzić, w jakiej wysokości. Nieoficjalnie mówi się, że roszczenie opiewa na 9–25 mld dol." - czytamy.
Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na pytanie „Rzeczpospolitej” potwierdziło, że wpłynęło zawiadomienie skierowane przez Warburg Pincus o sporze w związku z nowelizacją prawa farmaceutycznego z 2023 r. Resort poinformował, że "z uwagi na przegląd sytuacji w obszarze zdrowia oraz złożoność niniejszej sprawy niezbędna była pogłębiona analiza".
"Nie podjęto jeszcze czynności zmierzających do rozwiązania sporu w drodze konsultacji i negocjacji, o których mowa w Traktacie. Komentowanie sprawy na tym etapie nie leży w interesie RP” - odpowiedziało ministerstwo.
Przypomnijmy, że nowa ustawa wprowadziła przepis, który mówi o tym, że "niedozwolone jest przejęcie kontroli nad apteką, jeżeli w jej wyniku członkowie grupy kapitałowej prowadziliby łącznie więcej niż 4 apteki ogólnodostępne".