Adam Niedzielski

i

Autor: Shutterstock, Art Service Adam Niedzielski

Ogromna kara

Wszyscy zapłacą za wybryk Niedzielskiego

2023-11-30 15:50

Prawdopodobnie w styczniu 2024 r. UODO (Urząd Ochrony Danych Osobowych) nałoży karę administracyjną na Adama Niedzielskiego byłego ministra zdrowia - i będzie to kara w wysokości maksymalnej, czyli 100 tys. zł. Zostanie ona jednak nałożona nie na samą osobę Adama Niedzielskiego, a na urząd ministra zdrowia. O sprawie informuje dziennik "Rzeczpospolita".

Niedzielski mógł być w poważnych tarapatach

Przypomnijmy, że po zmianie przepisów dotyczących wystawiania e-recept na środki odurzające i psychotropowe, wystąpiły ogromne problemy z wystawianiem takich recept pacjentom. Lekarz Piotr Pisula skrytykował na antenie TVN ministerstwo zdrowia za zaistniałą sytuację.

W odpowiedzi ówczesny szef resortu Adam Niedzielski publicznie oskarżył medyka o kłamstwo, argumentując, że problemów z wystawianiem e-recept nie ma, ponieważ ów lekarz sam wystawił sobie e-receptę. Dodatkowo A. Niedzielski ujawnił, że znalazły się na niej leki z grupy psychotropowych i przeciwbólowych. To kosztowało go stanowisko. W sierpniu br. pożegnał się z funkcją ministra zdrowia po tym, jak ujawnił wrażliwe dane lekarza.

"Rz" cytuje prawnika Pawła Litwińskiego, który twierdzi, że "gdyby UODO uznał, iż odpowiedzialność za naruszenie przepisów ponosi sam Adam Niedzielski jako osoba fizyczna, to były minister mógłby zostać ukarany karą finansową w wysokości nawet 20 mln euro. Nałożenie kary na ministra - czyli organ administracji publicznej - znacząco obniża maksymalną wysokość kary".

Litwiński jednak dodaje, że "za kilka dni czy tygodni poznamy nowego prezesa UODO, więc może się okazać, że nowo wybrany będzie uważał za słuszne ukarać również samego Adama Niedzielskiego".

Pieniądze to nie wszystko Jacek Sasin

QUIZ PRL. „Choinko, choinko zielona”, czyli szkolne zabawy choinkowe w PRL. Łza się kręci w oku

Pytanie 1 z 10
Salę gimnastyczną lub klasę lekcyjną po szkolnej zabawie:
Zabawy świąteczne w PRL
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze