SuperBiz wiadomości 500 plus dla samotnych rodziców. Zobacz, co oznaczają zmiany w przepisach

500 plus dla samotnych rodziców. Zobacz, co oznaczają zmiany w przepisach

11.07.2017, godz. 13:44
Łatwiej złożysz wniosek o 500 plus
foto: SHUTTERSTOCK

500 Plus to niewątpliwie świadczenie, które cieszy się największą popularnością wśród Polaków. Rządowe wsparcie, które otrzymują rodzice na drugie i kolejne dziecko umożliwiło wielu rodzinom wyjazd po raz pierwszy na wakacje, kupno szkolnej wyprawki czy po prostu poprawę standardu życia. Jednak nie brakowało przypadków, kiedy chciano wyłudzić 500 złotych na dziecko, mimo że nie powinno ono przysługiwać świadczeniobiorcy. Pomysłów, jak to zrobić nie brakowało. Niedawna zmiana przepisów ma wyeliminować takie patologie. Zobacz, jakie najważniejsze zmiany przewiduje nowelizacja Programu 500 Plus.

„Rodzina 500 Plus" to program, który działa od kwietnia 2016 roku i cieszy się dużym zainteresowaniem rodziców posiadających dzieci. Mimo jednoznacznie pozytywnych efektów jego wprowadzenia, konieczne były „kosmetyczne" zmiany po roku od startu funkcjonowania rozwiązania, zapewniającego 500 złotych wsparcia na drugie i kolejne dziecko.
7. lipca Sejm przyjął bez poprawek ustawę, która wprowadza zmiany w przepisach regulujących m.in. Program 500 Plus, w celu ukrócenia nieuczciwych praktyk, mających miejsce w przeszłości. Okazało się bowiem, że Polakom w wielu przypadkach nie brakowało inwencji, jak otrzymać pieniądze mimo niespełniania kryterium dochodowego czy niewychowywania samotnie dziecka.

Zobacz także: Rafalska: „ojcem 500 Plus jest Jarosław Kaczyński”, a matką Beata Szydło


Znowelizowane przepisy miałyby dotyczyć „nowego okresu zasiłkowego", czyli obowiązywać od 1. października b.r. Obejmują m.in. rodziców samotnie wychowujących dzieci. Zostaną wprowadzone w obliczu sytuacji patologii, które zdarzały się wśród świadczeniobiorców, na przykład ukrywania związku. Ponieważ nie został formalnie zawarty, mimo że para wspólnie wychowywała dziecko, podawała we wniosku o świadczenie, że jest samotną matką lub ojcem, a więc pieniądze na pierwsze dziecko, bez spełniania kryterium dochodowego (do 800 złotych na członka rodziny) powinni otrzymać.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uznało, że odpowiednią metodą weryfikacji jest złożenie wniosku alimentacyjnego. Oznacza to, że urzędnicy mają sprawdzać czy wnioskujący o świadczenie 500 Plus wcześniej wystąpił o alimenty od byłego partnera lub partnerki. Jeżeli tego nie zrobił, jego wniosek zostanie odrzucony. Wyjątek od reguły mają stanowić sytuacje, w których jeden z rodziców zmarł, ojciec nie jest znany lub powództwo o alimenty zostało oddalone. Jeżeli urzędnicy będą mieć wątpliwości co do faktyczności deklaracji w sprawie samotnie wychowującego, rodzic będzie mógł być wezwany do złożenia dodatkowych wyjaśnień. Ma to skutecznie ukrócić proceder wyłudzeń, ale i zniechęcić tych, którzy będą chcieli naciągnąć państwo mimo wspólnego wychowywania dzieci i wysokich zarobków.

Sprawdź również: Jaka kara grozi za nieprawidłowy przewóz dziecka w aucie? [TARYFIKATOR MANDATÓW]


Od 1 sierpnia będzie można składać nowe wnioski w programie 500 Plus. Dotychczas złożone obowiązują do 30. września 2017 roku. Program 500 plus skierowany jest do rodziców oraz opiekunów dzieci do ukończenia przez nie 18. roku życia. Warunkiem otrzymania 500 zł miesięcznie jest posiadanie co najmniej dwójki niepełnoletnich dzieci. Świadczenie przysługuje na drugie i kolejne dziecko niezależenie od dochodu, na pierwsze, jeśli nie przekroczono kryterium dochodowego – 800 złotych na członka rodziny.

 

Źródło: /MRPiPS /gazetakrakowska.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: