SuperBiz wiadomości 500 Plus już nie zachęca do rodzenia dzieci? Spadek urodzeń w kwietniu

500 Plus już nie zachęca do rodzenia dzieci? Spadek urodzeń w kwietniu

27.06.2017, godz. 11:32
DZIECI.
foto: SHUTTERSTOCK

Pieniądze z programu "Rodzina 500 Plus" wyciągają Polaków z biedy i dotychczas zwiększały dzietność wśród polskich rodzin. W kwietniu trend jednak się odwrócił, bo jak podał GUS, urodziło się wówczas 30 tysięcy dzieci - to o 600 mniej niż rok wcześniej. To pierwszy taki miesiąc od października, w którym rodzi się mniej dzieci niż rok wcześniej.

Urząd odnotował podwójny spadek, zarówno w porównaniu do zeszłego miesiąca, jak i kwietnia 2016 r. W kwietniu tego roku na świat przyszło 30 tys. dzieci - w marcu było to 34,7 tys., zaś w kwietniu 2016 r. - 30,6 tys. Szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska odniosła się do danych GUS na temat liczby urodzeń. Minister przyznała, że jest zawiedziona, bo liczyła na kolejny miesiąc wzrostu.

Zobacz również: Rafalska zapowiada wyższą rewaloryzację rent i emerytur

- Dane wskazują na niewielki, ale jednak spadek urodzeń, o 600 dzieci. To mniej niż się spodziewałam, ale też pamiętajmy, że dane te są korygowane co miesiąc (...), więc z ostateczną oceną poczekajmy, może w innych miesiącach będzie większy wzrost- - powiedziała minister. Podkreśliła, że gdyby wziąć pod uwagę dane ze wszystkich miesięcy tego roku, widać wzrost w porównaniu z zeszłym rokiem.

Resort Rodziny szacuje, że w tym roku urodzi się 400 tys. dzieci. Już w I kwartale tego roku urodziło 100 tys. dzieci - o 7,3 tys. więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Przypomnijmy, że Rafalska pod koniec marca tego roku złożyła publicznie odważną deklarację: "jeśli w 2017 roku nie urodzi się 400 tys. dzieci, to połknę własny język".

 

Źródło: GUS

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: