SuperBiz wiadomości 500 plus: w tym województwie kupisz działkę za pół ceny

500 plus: w tym województwie kupisz działkę za pół ceny

14.07.2016, godz. 11:34
500 Plus: Nie uwierzysz, jak szybko rozpatrzą twój wniosek
foto: SHUTTERSTOCK

Jedna z gmin w woj. warmińsko-mazurskim oferuje rodzinom pobierającym 500 plus możliwość kupna działki pod budowę domu jednorodzinnego za pół ceny.

Na taki pomysł poprawienia sytuacji demograficznej wpadły władze gminy Kurzętnik. Kilka tygodni temu tamtejsi radni przyjęli uchwałę „Dobrze wykorzystaj 500 plus. Działki za pół ceny”. To oferta dla rodzin, które korzystają z rządowego programu. Beneficjenci 500 plus mogą kupić grunt pod budownictwo jednorodzinne z bonifikatą 50 procent ceny. Promocja jest adresowana do rodzin z całej Polski, nie tylko z najbliższej okolicy.

Gmina oferuje do wyboru 33 działki o powierzchni 1000 m kw. we wsi Tereszewo i 25 w Szafarni. Obie miejscowości leżą około sześciu kilometrów do Kurzętnika. Ich ceny, po bonifikacie zaczynają się od 15-16 zł za metr kwadratowy. Dla porównania, na początku tego roku ceny rynkowe działki budowlanej o powierzchni 1000 m kw. w warmińsko-mazurskim wahały się w granicach ok. 80 zł za m kw. Średnia cena takiej samej działki w mazowieckim to ok. 228 zł.

Czytaj również: 5 mld zł trafiło do rodzin w ramach programu Rodzina 500 plus

Co istotne, nieruchomości które oferuje beneficjentom programy 500 plus gmina Kurzętnik wcale nie znajdują się na odludziu czy w okolicy, w której nikt nie chciałby mieszkać.

Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, są to tereny sąsiadujące z Brodnickim Parkiem Krajobrazowym i kilkoma jeziorami, w pobliżu znajduje się szkoła podstawowa, przedszkole i żłobek. Jest sieć wodociągowa i elektryczna. Miejsce jest więc atrakcyjne nie tylko do zamieszkania, ale i wypoczynku. Dróg dojazdowych wprawdzie nie ma, ale Wojciech Dereszewski, wójt Kurzętnik deklaruje, że kiedy tylko pojawią się tam pierwsze rodziny, które będą chciały tam budować domy, gmina zadba o doprowadzenie dróg dojazdowych.

Warunkiem otrzymania bonifikaty przy kupnie działki jest zobowiązanie nabywcy, że przez dziesięć lat nie sprzeda kupionej ziemi. Zabezpieczeniem będzie zapis w księdze wieczystej z którego wynika, że w takiej sytuacji działka musiałaby wrócić do gminy. Właściciel może przenieść prawo własności jedynie na najbliższą rodzinę.

Zobacz także: 20 mld zł kredytu na 500 zł na dziecko

Wójt Kurzętnika zapowiada, że na sprzedaży 58 działek jego działania dotyczące poprawienia sytuacji demograficznej gminy się nie skończą. Gmina zamierza stworzyć własną wersję „Mieszkania plus”, nie czekając na działania rządu. Chce postawić bloki, w których rodziny będą mogły kupić mieszkania z 50-proc. bonifikatą, płacąc przez dziesięć lat czynsz w granicach 10 zł za metr kwadratowy lokalu.

– Rozmawiam z deweloperami i sprawdzamy razem możliwość budowy mieszkań o powierzchni 40 metrów po 3 tys. za metr. Dla młodych małżeństw to byłoby idealne rozwiązanie – mówi wójt Dereszowski.

Pytanie, czy gminę stać na realizację tych wszystkich działań? W tej chwili zadłużenie Kurzętnika wynosi 40 mln zł.  Wójt przekonuje, że to zadłużenie bezpieczne, które utrzymuje się na zbliżonym poziomie (z roku na rok nawet nieznacznie spada). Dereszowski tłumaczy, że jego programy to inwestycje w człowieka, zatem są długu warte. – Jakość życia w naszej gminie jest na wysokim poziomie, ale co z tego, jeśli nie będzie miał tu kto mieszkać? Musimy zachęcić nowych mieszkańców – tłumaczy.

Źródło: wyborcza.pl, oprac. MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: