SuperBiz wiadomości Banki mają problem z pozyskaniem pracowników. Praca w Biedronce i Lidlu atrakcyjniejsza?

Banki mają problem z pozyskaniem pracowników. Praca w Biedronce i Lidlu atrakcyjniejsza?

06.07.2017, godz. 12:31
Czy twoje konto w banku jest bezpieczne?
foto: SHUTTERSTOCK

Rynek pracownika i spadająca z miesiąca na miesiąc stopa bezrobocia zmusza pracodawców do oferowania nie tylko coraz lepszych warunków pracy, ale także do podnoszenia wynagrodzeń. To jednak może nie wystarczyć tzw. pokoleniu „Y", które wchodzi na rynek pracy. Ważna dla nich jest również atmosfera oraz dodatkowe benefity. Okazuje się, że problemy z zatrudnieniem kogokolwiek ma branża bankowa, bowiem w starciu o ręce do pracy przegrywa bój z branżą handlową, której pomysłów jak zachęcić do skorzystania z oferty nie brakuje.

Walka o pracownika trwa. Co jakiś czas piszemy o nowych sposobach sieci sklepów Biedronka oraz Lidla, które zatrudniając nowe osoby, proponują korzystne warunki w postaci regularnych podwyżek, pakietów socjalnych, dodatków na wakacje, wyprawkę szkolną czy nawet oferują zajęcia fitness w czasie pracy.

Zobacz także: Wydatki na 500 są niedoszacowane. Rafalska tłumaczy dlaczego


Okazuje się, że tak dobrze może nie być w instytucjach bankowych, które spotykają się z rosnącą skalą problemu braku rąk do pracy. „Bankowiec" nie brzmi już dumne, szczególnie dla młodego pokolenia, któremu praca w banku kojarzy się z nudnym i żmudnym zajęciem oraz kontaktem z niezadowolonymi klientami.

Sprawedź również: Polska kupi nowoczesne rakiety Patriot od USA. Ile zapłacimy?


Według „Pulsu Biznesu" w kwietniu 2017 roku pracujących w sektorze bankowym było o 14 tys. osób mniej niż w 2008 roku (w roku, w którym miał miejsce kryzys bankowy – przyp.red.), kiedy zatrudnionych było ponad 181 tys. osób.
Banki podnoszą więc płace, zmuszone falą odejść pracowników do administracji czy policji, gdzie nie liczą się wyniki sprzedaży ani kontakt z klientem.

Jak wynika z informacji mediów, wzrost wynagrodzeń miał miejsce w ING Banku Śląskim oraz Getin Noble Bank.
Stawki „na początek" wynoszą ok. 4 tys. złotych brutto. W 2016 roku, według danych GUS-u przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze finansowym wynosiło 6914,2 zł.

 

Źródło: /pb.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: